České domácnosti si v roku 2013 priplatia za elektrinu i plyn
Najväčší zdraženie elektriny podľa ERÚ chystá Pražská energetika (PRE),pri ktorej Úrad očakáva zvýšenie cien pre domácnosti o 3,7 %. E.ON, ktorý pôsobí hlavne v Juhočeskom a Juhomoravskom kraji, by mal podľa ERÚ zdražieť elektrinu domácnostiam o 2,4 %, ČEZ o 2,1 %.
Domácností, ktoré elektrinu nevyužívajú ani na vykurovanie, ani na ohrev vody, sa podľa ERÚ dotkne zdraženie prúdu najmenej. Klienti E.ON podľa úradu zaplatia ročne v budúcom roku o 235 korún viac, klienti ČEZ o 268 korún viac a klienti PRE o 489 korún viac. Domácnosti s najvyššou spotrebou elektriny, ktoré využívajú na vykurovanie elektrické priamotopy, zdraženie zasiahne najviac. Podľa ERÚ sa zákazníkom E.ON ročné náklady zvýšia o 1.320 korún, zákazníkom ČEZ o 1.854 korún a zákazníkom PRE o 1.175 korún.
Hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová uviedla, že ČEZ zverejní svoj cenník 1. decembra. E.ON podľa hovorcu Vladimíra Vacha konkrétne ceny jednotlivých produktov a cenníky uverejní tento piatok na svojich internetových stránkach. „Máme povinnosť cenníky zverejniť najneskôr k 30. novembru, takže tak urobíme. Cenníky sa v súčasnej dobe prepočítavajú,“ povedal Vácha.
Hovorca PRE Petr Holubec označil prepočty ERÚ týkajúce sa vplyvu cien na domácnosti za nepresné. PRE podľa neho zníži cenu silovej elektriny viac, než Úrad predpokladá, a preto zvýšenie cien bude miernejšie. Cenník chce PRE zverejniť v najbližších dňoch.
Zvýši sa i cena plynu
Regulovaná cena plynu, ktorá tvorí asi pätinu celkovej ceny, sa v budúcom roku zvýši o 4,13 %. Určiť celkovú cenu je ale podľa ERÚ ťažké, pretože cena samotnej komodity závisí od cenových politík jednotlivých dodávateľov, ktoré sa od seba veľmi líšia. Podľa odhadov Úradu by sa ale zdraženie malo pohybovať okolo 2,75 %. V takom prípade by sa ročné náklady domácností, ktoré využívajú plyn len na varenie, zvýšili priemerne o 94 korún. Ročné náklady rodinného domu, kde sa plyn využíva na kúrenie, ohrev vody i varenie, by sa zvýšili o 1.221 korún.
Malým podnikateľom sa ceny elektriny zvýšia priemerne o 3,1 %. Aj tu sa ale budú ceny líšiť podľa regiónov.
Podľa ERÚ rastie najmä regulovaná zložka ceny elektriny, ktorá tvorí 55,3 % celkovej ceny a do ktorej patrí okrem iného podpora obnoviteľných zdrojov energie. Celkom sa regulovaná zložka v budúcom roku zvýši o 9,4 %. Jej zvýšenie bude čiastočne kompenzovať pokles ceny silovej elektriny, vrátane obchodných marží.
ERÚ upozornil, že zákazníci môžu výslednú cenu elektriny ovplyvniť voľbou dodávateľa. Tí sa líšia výškou neregulovanej časti ceny.
Podľa analytika Marka Hatlapatka zo spoločnosti Cyrrus zodpovedajú cenové rozhodnutia ERÚ očakávaniam. „Celkový nárast ceny nie je prekvapením, čo však nič nemení na tom, že ide o nešťastnú situáciu, kedy v prostredí veľmi nízkych cien elektriny na trhu a ekonomickej recesie musia domácnosti a firmy platiť za elektrinu viac, namiesto toho, aby im účet klesal,“ upozornil.
Zásadný vplyv na zvýšenie ceny elektriny má podľa ERÚ podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov. Rástla totiž produkcia elektriny z dokončených fotovoltaických elektrární, z bioplynových staníc a zo zdrojov spaľujúcich biomasu.
V budúcom roku vzrastie cena na pokrytie nákladov spojených s výrobou energie z alternatívnych zdrojov na 583 korún za MEh, čo je o 39,1 % viac ako tento rok. Táto suma vychádza podľa Vitáskovej z predpokladu, že vláda schváli obnovenie štátneho príspevku.
Zdroj: ČTK, energia