Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrická sieť - Foto:Flickr/Ian Muttoo
23. septembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česká opozícia by chcela spojiť českú a slovenskú prenosovú sústavu

Podľa tieňového ministra priemyslu a obchodu Milana Urbana z Českej strany sociálně demokratickej (ČSSD) by takýto krok priniesol úsporu najmenej 10 mld. českých korún (387,17 mil. eur) na oboch stranách. „Úspora je v tom, že keď je potrebné zapnúť špičky, to znamená, keď je treba dodať do siete viac energie, tak môžeme lepšie využiť lacnejších zdrojov,“ vysvetlil Urban.

K možnému spojeniu ČEPS a SEPS pod jeden úrad sa už údajne vypracovala aj štúdia. „My sme to analyzovali a ja tvrdím, že je tam úspora niekoľko desiatok miliárd korún, samozrejme je to spoločná úspora česko-slovenská,“ uviedol ďalej s tým, že ide o minimálny odhad. Úspory by prinieslo okrem iného zníženie počtu českých dispečingov prenosovej sústavy z dvoch na jeden, povedal Urban. ČSSD by ušetrené peniaze dala do zníženia cien elektrickej energie pre jednotlivcov i firmy.

Ak by sa sociálna demokracia stala „hlavným prúdom v budúcej českej vláde“ stačil by jej podľa Urbana len rok na to, aby k takémuto praktickému prepojení došlo. „Optimistické dátum je 1. január 2015, ale hovorím to s určitou rezervou,“ dodal.

Na Slovensku prevádzkuje elektroenergetickú prenosovú sústavu spoločnosť SEPS. K úvahám o možnom zlúčení s českým partnerom sa nevyjadruje. Spoločnosť ČEPS bola vo svojom stanovisku otvorenejšia. „Rokovanie medzi spoločnosťami ČEPS a SEPS o možnom zlúčení neprebehlo,“ uviedla Tereza Soukupová z komunikačného oddelenia ČEPS.

Trh s elektrinou medzi Českom a Slovenskom

Český a slovenský trh s elektrinou je fakticky prepojený od roku 2009.  Kompetencie SEPS v oblasti obchodovania s elektrinou od 1. januára 2011 oficiálne prevzal Organizátor krátkodobého trhu s elektrickou energiou (OKTE). Denné obchody s elektrinou umožňujú efektívnejšie využitie cezhraničných prenosových kapacít a zvyšujú konkurenciu na trhu. V septembri 2012 sa k prepojenému česko-slovenskému trhu pripojilo Maďarsko. Aktuálne sa rokuje o pripojení poľského a rumunského trhu s elektrinou.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.