Česi podľa štúdie menia dodávateľa energií jednoduchšie ako Slováci
Kým na Slovensku sú ceny dodávky elektriny a plynu pre domácnosti a malé podniky regulované, český trh je podľa štúdie rozvinutejší, s relatívne stabilnou konkurenciou a zákazníkmi, ktorí aktívne využívajú svoje práva a možnosti. „Spôsob výkonu cenovej regulácie v SR limituje dosiahnuteľné marže v týchto segmentoch a robí ich tak menej atraktívnymi, v krajnom prípade až stratovými, čím odrádza konkurenciu od vstupu na trh, respektíve môže spoločnosti nútiť zvažovať zotrvanie na trhu,“ uvádza sa v správe.
Ak má Slovák podpísanú zmluvu s viazanosťou s niektorým z tradičných dodávateľov, pri snahe o zmenu dodávateľa riskuje námietku z jeho strany. Ak ju podá, zastaví tým celý proces zmeny a nenapraví to ani vyriešenie námietky. U našich západných susedov je to jednoduchšie. Česi vychádzajú v ústrety zákazníkovi, ktorý chce prechodom k alternatívnemu dodávateľovi ušetriť. Spotrebiteľ tam po podpise zmluvy automaticky prechádza k novému dodávateľovi, jeho námietka sa dorieši postupne a väčšinou v prospech zmeny.
V ČR celý proces zmeny dodávateľa zastrešuje organizátor trhu OTE. Na Slovensku trvá takáto zmena minimálne 21 dní, v Česku 10. Priestor na skvalitnenie legislatívnej úpravy procesu zmeny dodávateľa existuje podľa štúdie v oboch krajinách, aj keď lepší aktuálny stav prisudzujú jej autori Českej republike.
„Najlepším ukazovateľom fungujúceho systému sú počty zmien dodávateľa, ktoré sú v Česku aj napriek poklesu v roku 2013 oveľa výraznejšie a zrejme aj informovanosť spotrebiteľov o svojich právach a možnostiach je rozvinutejšia,“ porovnáva správa. Napríklad v roku 2012 zmenilo dodávateľa elektriny vyše 380.000 domácností v ČR, kým na Slovensku ich bolo približne 57.000.
© TASR 2014