Ceny plynu sú na trhoch najnižšie za posledné dva roky, ceny elektriny za posledný rok a pol
Pred rokom kupovali obchodníci elektrinu ešte za 56 eur, v súčasnosti je to niečo okolo 48 eur za megawatthodinu. V roku 2008 pred krízou boli ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu. „Jednoznačne odporúčame uzatvárať dlhodobejšie zmluvy, kde má zákazník možnosť rýchlo reagovať na situáciu na trhu a uzatvárať si svoje nákupné pozície na viacročné obdobie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Elgas Slovensko Vlastimil Vaníček.
Aktuálne je hlavným faktorom ovplyvňujúcim ceny energií na trhoch koronavírus. Ten by mohol doviesť elektrinu a plyn na nové historické minimá. „Objavujú sa správy, že ak sa výrazne rozšíri vírus v Nemecku, môže pre opatrenia klesnúť spotreba, a to potlačí bezprostredne nadol spot a sprostredkovane bude klesať aj forward. Toto sa týka elektriny aj plynu,“ dodal Vaníček.
Vzťah dopytu a ponuky
Pre ceny plynu má podľa konateľa spoločnosti Elgas Slovensko jeho prebytok zásadnú úlohu. Aj tu totiž platí, že cena je výsledkom vzťahu medzi dopytom a ponukou.
„Na strane ponuky je prebytok plynu. Stav plynu v zásobníkoch je na rekordných úrovniach, prísun LNG do Európy je na rekordných úrovniach, Gazprom dodáva rekordné objemy do Európy. Na druhej strane máme v Európe aj nízku spotrebu plynu. Dôležitú úlohu zohrávajú teplá zima, spomalenie ekonomiky v dôsledku koronavírusu a prebytky elektriny z veterných elektrární znižujú potrebu prevádzky paroplynových cyklov, ktoré by v opačnom prípade spotrebovávali významné množstvá plynu,“ vysvetlil Vaníček.
Mnohí hráči na trhu s plynom aj preto podľa neho čakajú s dlhodobejším nákupom na pokles cien na jar, keď sa začne výrazne otepľovať, a pomerne vysoký stav zásob plynu v zásobníkoch bude znižovať dopyt po plyne na jeho letné vtláčanie.
Prebytok plynu pre koronavírus
Ceny plynu teda tlačí nadol dopyt aj ponuka. „A to v budúcnosti ponuka plynu v Európe ešte porastie,“ podotkol Vaníček. Podľa neho vzrastie napríklad prísun LNG plynu, keďže USA ho má prebytok, a tak sa ho snaží exportovať. V Ázii je tiež prebytok plynu pre koronavírus, takže sa viac LNG tankerov presunie do Európy namiesto do Ázie.
„V budúcom alebo v tom ďalšom roku majú byť sprevádzkované nové ruské plynovody Nord Stream 2 a Turish stream, ktoré budú ďalej navyšovať ponuku plynu v Európe,“ konštatoval Vaníček.
Spoločnosť Elgas je členom energetickej skupiny GGE. Obchoduje a dodáva elektrickú energiu a zemný plyn vrátane podporných služieb klientom na slovenskom trhu už od roku 2010. Spoločnosť Elgas je jedným z dodávateľov energií na trhu, pričom v roku 2018 dodala zákazníkom jednu terawatthodinu elektrickej energie a tri terawatthodiny plynu.