Ceny elektriny v Nemecku už nemôžu rásť
Minister dodal, že diskusii o tomto programe zatiaľ chýba úprimnosť. Ceny elektrickej energie totiž budú rásť v súvislosti s dotáciami, ktoré dostávajú jej producenti z ekologických zariadení.
Cena elektriny sa nedá presne predpovedať nikdy a najmä nie v období, keď treba masívne investovať do skvalitnenia a zvýšenia kapacity prenosovej sústavy a konvenčných elektrární. Subvencie sa musia poskytovať tak, aby sa cena elektriny udržala na správnej úrovni a nedošlo k ohrozeniu konkurencieschopnosti nemeckého priemyslu.
V Nemecku po katastrofe jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime vlani v marci už natrvalo odpojili od siete osem najstarších blokov zo 17.
Minister životného prostredia Peter Altmaier vo vystúpení na konferencii povedal, že úspešná prestavba energetického sektora „rozhodne o nemeckej povesti ako poprednej priemyselnej veľmoci“. Altmaier uviedol, že počas slnečných dní, hoci je vietor slabý, ekologické zariadenia sú už schopné zabezpečiť momentálne neenergetické potreby krajiny.
Tento rok sa pokračuje v inštalovaní solárnych panelov a veterných generátorov a ich výkon dosiahne nový rekord. Solárne panely v Nemecku vytvoria „svetový rekord“ v produkcii elektrickej energie. Je ekvivalentom výkonu 20 jadrových blokov, aj dosahuje takmer polovicu aktuálnej spotreby krajiny.
Iná situácia je vtedy, keď sa slnko skrýva za oblakmi, alebo v noci. Altmaier priznal, že zabezpečenie dostatku elektriny pre také podmienky je ťažkou časťou vládneho programu. Ubezpečil, že Nemecko bude mať vždy dostatok dosť klasických pohotovostných energetických kapacít.
Vietor, slnko a iné obnoviteľné zdroje energie vyrábajú v Nemecku momentálne 20 % elektriny. Do 10 rokov sa ich podiel na ročnej spotrebe zvýši na vyše 30 % a v roku 2050 bude 80 %.
Vláda však teraz musí vypracovať stratégiu, ktorá udrží klasické elektrárne ako záložné. V posledných rokoch sa totiž v dôsledku priority ekologických energetických kapacít ich ziskovosť stratila. Majitelia pohrozili, že niektoré z nich zatvoria.
Rösler však upozorňuje, že sa v krajine už nebudú môcť zvyšovať subvencie výrobcom energie, ktoré by viedli k ďalšiemu zdražovaniu elektriny. To by postihlo rodiny s nízkymi príjmami. Mohli by žiadať, aby sa dotovali aj ich účty za elektrinu.
Teraz sa v Nemecku získavajú prostriedky na subvencie ekologických zariadení hlavne osobitnou daňou, ktorá sa prejavuje v cene elektriny. Daň rastie už niekoľko rokov a vlani vytiahla z účtu štvorčlennej rodiny priemerne 157 eur.
Zdroj: TASR , energia