Cena emisných povoleniek môže na konci roka zdražiť na 10 eur
Systém obchodovania s emisnými povolenkami zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie emisií CO2, po prekročení ktorých sa musia povolenky kupovať. Ekonomická kríza znížila produkciu a tým aj emisie, čo viedlo k nadbytku povoleniek na trhu a k páde ich ceny. Povolenky sa dosiaľ najdrahšie predávali za viac než 28 eur, najlacnejšie boli pred troma rokmi.
„V našom priemernom scenári počítame s tým, že ceny povoleniek sa môžu do konca roka priblížiť desiatim eurám. V najambicióznejšej verzii počítame s cenou 10 eur už v lete a s cenou 12 eur na konci roka,“ povedal Stolbov. Pre vývoj cien bude podľa neho najdôležitejšie, či a prípadne v akej forme prijme Európska komisia takzvanú trhovú stabilizačnú rezervu.
Rezerva má nadviazať na backloading, ktorý sa spustil vlani práve kvôli prebytku povoleniek a ich klesajúcim cenám. Počas 3 rokov majú byť postupne odložené povolenky na 900 miliónov ton emisií, ktoré sa majú na trh vráti v rokoch 2019 a 2020.
Európska komisia pripravuje aj dlhodobú reformu celého systému ETS. V rámci nej by sa mali podľa Stolbova stiahnuté povolenky presunúť do rezervy, pretože pri ich vrátení na trh opäť hrozí prebytok a cena môže klesnúť až k nule. „Všeobecne nedáva zmysel ich vrátenie na trh v roku 2019 a 2020, aby sa potom od roku 2021 presúvali do rezervy s iným prebytkom,“ upozornil Stolbov.
Stabilizačná rezerva by podľa neho situáciu vyriešila. „Jej princíp je jednoduchý. Ak je prebytok na trhu príliš vysoký, časť ponuky sa presúva do rezervy. Ak je prebytok príliš nízky, povolenky sa z rezervy čiastočne vracajú na trh,“ dodal.
ČTK, energia.sk