Cena emisných povoleniek EUA začala opäť rásť
Trend poklesu priemernej ceny emisných kvót typu EUA sa vo februári tohto roka zastavil a priemerná cena povoleniek vzrástla v druhom mesiaci medzimesačne o 22,6 % na 8,4662 eura za tonu. Priemerná cena týchto povoleniek pritom vlani v druhom polroku klesala každý mesiac a v období od februára do mája v medzimesačnom porovnaní rástla. V medziročnom porovnaní bola vo februári tohto roka priemerná cena povoleniek nižšia o 41 %.
Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.
Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.
Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR. Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.
(c) SITA