Cena emisných povoleniek EUA v marci poklesla o takmer 10 %
Priemerná cena emisných kvót typu EUA poklesla v marci tohto roka v porovnaní s februárom o takmer 10 %. Podľa údajov ministerstva financií dosiahla priemerná cena týchto povoleniek v treťom mesiaci 7,6314 eura za tonu, čo bolo v medzimesačnom porovnaní menej o 9,9 %. V porovnaní s marcom 2011 poklesla priemerná cena povoleniek o 51 %. Vo februári sa pritom trend poklesu priemernej ceny emisných kvót typu EUA zastavil a priemerná cena povoleniek vzrástla v druhom mesiaci medzimesačne o 22,6 %.
Vývoj cien emisii tak naberá podľa obchodníka s emisiami a analytika spoločnosti Virtuse Energy Milana Hudaka v posledných týždňoch negatívny spád. „Ceny klesajú v dôsledku vysokého prebytku emisií na trhu, ktorý rastie jednak vplyvom spomaleného ekonomického rastu v EÚ, ako aj veľmi miernou tohtoročnou zimou,“ uviedol pre agentúru SITA Hudak. Dôležitú úlohu zohrávajú podľa jeho slov aj energetické komodity. „V mesiaci február podporovali ceny emisií hlavne vysoké ceny ropy, ako aj prudký nárast cien nemeckej elektrickej energie a britského plynu v dôsledku extrémnych mrazov. Podobný trend sme zaznamenali aj koncom marca, kedy energetické komodity boli snáď jediným pozitívnym faktorom, ktorý bránil oslabovaniu cien emisií,“ dodáva Hudak.
Ceny emisných kvót by sa pritom v apríli mali pohybovať medzi 6 až 7 eurami. Trhy však budú podľa analytika spoločnosti Virtuse Energy očakávať výsledky stretnutia predstaviteľov Európskeho parlamentu, Európskej komisie a národných vlád 11. apríla. „Cieľom tohto stretnutia je predstaviť jasnejší plán týkajúci sa stiahnutia emisii z EU ETS v rokoch 2013 – 2020. Ak by sa aktéri týchto rokovaní do konca apríla nedohodli, ceny sa môžu prepadnúť k 5 eurám,“ očakáva Hudak. V rovnakom období vlaňajška sa spotové ceny emisií pohybovali v rozmedzí 15 až 16 eur za tonu.
Ministerstvo financií zverejňuje priemerné ceny emisných povoleniek EUA na burze BlueNext pravidelne, a to na účely výpočtu základu dane z emisných kvót. Priemerná cena povoleniek je vypočítaná ako jednoduchý aritmetický priemer cien posledného uskutočneného obchodu v dni na burze.
Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane sú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.
Rezort financií však už pre zavedenie tejto dane komunikuje s Európskou komisiou, ktorá prezentovala pochybnosti o súlade zdanenia emisných kvót s jednou z európskych smerníc. Daňou z emisných kvót sa pritom zaoberá aj Ústavný súd SR. Návrh na začatie konania o súlade tejto dane s ústavou podalo vlani 37 poslancov Národnej rady SR a súd 23. novembra rozhodol o prijatí tohto návrhu na ďalšie konanie. Proti emisnej dani sa v úvode tohto roka postavili aj niektorí podnikatelia, ktorí požadujú túto daň zrušiť.
Zdroj: © SITA