Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro centy - mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Nico Kaiser (licencia Creative Commons)
22. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Cena elektriny na Slovensku patrí k európskemu nadpriemeru

Pondelok – 14.2.2011

Slovensko:

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) poskytla na financovanie projektov v oblasti energetickej efektívnosti úver Československej obchodnej banke (ČSOB) v objeme 15 mil. eur. Peniaze sa rozdelia v rámci finančnej schémy Slovseff. (viac informácií)

Slovensko naďalej zostane bez prepojenia elektrických vedení s Rakúskom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava  (SEPS) totiž nepočíta vo svojom pláne na roky 2012 až 2021 s výstavbou vedenia medzi krajinami. V minulosti pritom spoločnosť uvažovala o vybudovaní prepojení medzi Stupavou a Viedňou a medzi Podunajskými Biskupicami a Viedňou. (viac informácií)

Rada pre reguláciu už našla predsedu a podpredsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Predsedom ÚRSO by sa mal stať od 17. februára tohto roka Dušan Bernáth a jeho podpredsedom Vladimír Čepka. Mená obidvoch kandidátov už Rada pre reguláciu predložila vládnemu kabinetu. (viac informácií)

Európska únia:

V januári 2011 sa v Česku uskutočnilo 100 tisíc zmien dodávateľa elektrickej energie a zemného plynu. Dodávateľa elektriny počas prvého mesiaca nového roku zmenilo takmer 65 tisíc zákazníkov, z toho najmä domácnosti, ale aj tisícky malých podnikateľov. (viac informácií)

Poľská metropola Varšava chystá predaj väčšinového podielu meststkej teplárenskej spoločnosti SPEC. Proces privatizácie by sa mal ukončiť ešte v tomto roku. Hodnota firmy sa odhaduje na 750 mil. zlotých. (viac informácií)

Svet:

Zemný plyn zo sibírskeho náleziska Kovykta by sa mohol exportovať na perspektívny ázijský trh, najmä do krajín ako Čína alebo Južná Kórea. Podmienkou však je vybudovanie potrebnej energetickej infraštruktúry, ktorá v minulosti napriek plánom ruskej vlády ako aj západných ťažobných firiem zlyhalo. Riešením možno vyplynie z pripravovanej dražby ťažobnej licencia, ktorá sa začne zajtra (15.2.)  (viac informácií)

Utorok – 15.2.2011

Slovensko:

Pri Žiari nad Hronom by mohla vyrásť nová malá vodná elektráreň. Za približne 5 mil. eur ju plánuje postaviť spoločnosť ZUS servis. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), ročne by mala malá vodná elektráreň na rieke Hron pomocou troch turbín vyrobiť zhruba 5,6 gigawatthodín elektrickej energie. (viac informácií)

Spotrebitelia sa obávajú zvýšenia cien tepla za dodávku tepla. Zvýšenie cien by mala podľa Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska spôsobiť plánovaná privatizácia šiestich najväčších teplárenských spoločností. (viac informácií)

Energetická bezpečnosť musí byť založená na solidarite. Zhodli sa na tom lídri krajín Visegrádskej štvorky na stretnutí v Bratislave spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. (viac informácií)

Európska únia:

Estónsko, Lotyšsko a Litva žiadajú o pomoc Brusel v snahe stať sa súčasťou elektrickej siete EÚ. Napriek členstvu v únii sú tieto štáty stále súčasťou ruskej elektrickej siete, výnimkou je len spojenie Estónska s elektrickou sieťou Fínska. (viac informácií)

Česká spoločnosť Škoda Power sa stala dodávateľom parnej turbíny pre elektráreň na spaľovanie biomasy vo Fínsku. Dosiahne inštalovaný výkon 46 MW: Hodnota zákazky sa odhaduje na 300 miliónov českých korún.(viac informácií)

Svet:

Gazprom sa koncom minulého roka dohodol so svojimi dlhodobými odberateľmi na úprave cien zemného plynu. Vyplýva to zo štvrťročnej správy ruského monopolu. Dôvodom sú najmä slabší dopyt ako aj nízke ceny na spotovom trhu. (viac informácií)

Streda – 16.2.2011

Slovensko:

Strana Smer-SD chce zákonom vyhlásiť teplárne za strategický majetok štátu a zakázať predaj čo i len jedného percenta akcií. Predseda Smeru Robert Fico principiálne odmieta privatizáciu teplární, ktoré sú podľa analýz hospodárenia schopné žiť aj bez účasti zahraničných vlastníkov. Navyše sa obáva prudkého navýšenia cien tepla. Podľa neho už teraz platíme za energie neporovnateľne viac, ako je v Európe bežné, až 25 % z priemerného príjmu slovenskej domácnosti. (viac informácií)

Predaj celého balíka akcií teplárenských spoločností bude podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova pre štát výhodnejší.  Koľko percent akcií teplární bude nakoniec štát predávať by sa malo rozhodnúť na základe analýzy. Minister zatiaľ nevedel konkretizovať, kedy by mohla byť analýza postupu privatizácie teplární hotová. (viac informácií)

Česko-slovenský denný trh s elektrinou sa rozšíri. Prevádzkovatelia prenosových sústav a organizátori trhu s elektrinou z Česka a Slovenska sa totiž dohodli na tom, že prejdú na spôsob vyhodnocovania denného trhu používaného v regióne strednej a západnej Európy. To by im malo umožniť rozšíriť svoje pôsobenie v tomto regióne. (viac informácií)

Minister hospodárstva Juraj Miškov na rokovaní s ministrom energetiky Ruskej federácie Sergejom Ivanovičom Šmatkom ponúkol ruskej strane účasť v investičných projektoch na Slovensku. Zdôraznil, že Slovensko očakáva najmä investície s vyššou pridanou hodnotou, zamerané najmä na budovanie vedomostnej ekonomiky. (viac informácií)

Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny pre firmy v Európskej únii. Konštatuje to v štúdii Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Cenu pritom navyšuje aj tzv. tarifa za prevádzku systému, v ktorej sa ukrýva podpora baníctva a súkromných investorov v oblastiach obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. (viac informácií)

Odmietavý postoji k predaju 100-percentného podielu Trnavskej teplárenskej súkromnému investorovi zaujali regionálne štruktúry KDH a Smeru-SD v Trnave. Podľa primátora Vladimíra Butka (KDH) si predajom teplární minister financií jednorazovo vyrieši finančný problém, v konečnom dôsledku však kúpnu cenu aj s úrokmi zaplatia odberatelia tepla, teda obyvatelia mesta. (viac informácií)

Európska únia:

V Rakúsku sa koncom februára uskutoční plebiscit o vystúpení krajiny z Euratomu. Organizátorom sú rakúske anti-jadrové organizácie, ktoré členstvo Viedne v Euratome považujú za mrhanie prostriedkami rakúskych daňových platcov. (viac informácií)

Rastúci záujem o elektromobily považuje česká pobočka organizácie Greenpeace za pozitívny trend súčasnosti. Skutočný zmysel však podľa nej má ich využívanie len vtedy, ak sú poháňané elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov. (viac informácií)

Transport vyhoretého jadrového paliva naprieč Nemeckom sprevádzajú protesty odporcov atómových elektrární. Vlak už z Karlsuhe, odkiaľ palivo pochádza, vyrazil s niekoľkohodinovým oneskorením, ktoré spôsobili  demonštrácie odporcov. (viac informácií)

Svet:

Azerbajdžan chce zvyšovať ťažbu zemného plynu, do roku 2020 chce dosiahnuť až dvojnásobok súčasného stavu. V konečnej fáze by mohla krajina ťažiť až 50 mld. kubických metrov ročne. (viac informácií)

Štvrtok – 17.2.2011

Slovensko:

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren potvrdil svoj odchod z funkcie. Podľa jeho slov šlo o súkromné rozhodnutie, ktoré spravil dobrovoľne a bez nátlaku. (viac informácií)

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) si posvieti na kvalitu služieb poskytovaných dodávateľmi energií. Regulačný úrad už predložil do pripomienkového konania návrh noviel vyhlášok, ktoré sprísňujú pre regulované subjekty štandardy kvality. Tie musia spoločnosti dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, teplo, či za zemný plyn dostal primeranú kvalitu. (viac informácií)

Európska únia:

Na južnej Morave v Českej repunlike sa v roku 2010 nepostavila žiadna bioplynová stanica. (viac informácií)

Francúzska spoločnosť EDF uvažuje o vybudovaní jadrovej elektrárne v Poľsku. EDF údajne navrhuje výstavbu nukleárneho bloku ako alternatívu modernizácie uhoľnej elektrárne Kozienice, ktorú v rámci rokovaní o predaji kontrolného podielu v spoločnosti Enea požaduje poľská vláda. (viac informácií)

Piatok – 18.2.2011

Slovensko:

O privatizáciu teplárenských spoločností majú záujem aj Rakúšania. Zabojovať o šesť najväčších teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach plánuje spoločnosť Energie Steiermark AG. (viac informácií)

Igor Matovič, líder Obyčajných ľudí,  zatiaľ nie je rozhodnutý v otázke hlasovania o privatizácii štátnych teplárenských spoločností. Rozhodnúť sa chce na základe vecných argumentov. Dodal však, že štát dokáže byť aj zodpovedným vlastníkom. Slovenská národná strana je tiež proti plánu koalície predať teplárne zahraničným vlastníkom. Návrh Smeru-SD chce však upraviť vlastným pozmeňujúcim návrhom tak, aby sa všetky štátne teplárne previedli do komunálneho vlastníctva. (viac informácií)

Európska únia:

Výstavba atómovej elektrárne v Temelíne by sa mohla o niekoľko rokov oneskoriť. ČEZ posunul termín dokončenia jadrovej elektrárne v Temelíne o päť rokov, teda do roku 2020. (viac informácií)

Výstavbu plynovodu Nabucco považuje Česká plynárenská únia (ČPÚ) za ekonomicky nelogické riešenie. Rovnaký názor zastávajú aj pri hodnotení konkurenčného plynovodu South Stream, ktorý pripravuje Rusko. Aktuálna spotreba zemného plynu v krajinách EÚ podľa ČPÚ nevytvára potrebu budovať nové plynovody s veľkou kapacitou. (viac informácií)

Svet:

Spoločnosť RWE postaví paroplynovú elektráreň v juhozápadom Turecku, ktorá by mala mať inštalovaný výkon 775 MW. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.