Cena elektriny na Slovensku je jedna z najvyšších v EÚ
Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny pre firmy v rámci EÚ. V jej koncovej výške sa pritom okrem iného ukrýva podpora baníctva aj súkromných investorov v oblastiach obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Odberatelia elektriny sa poskladajú na niektorých výrobcov elektriny a podporu domáceho uhlia v roku 2011 celkovou sumou až 322 miliónov eur,“ vyčísľuje vo svojom najnovšom komentári analytický útvar ministerstva financií Inštitút finančnej politiky (IFP). Bez týchto dotácií by podľa neho cena elektriny tento rok klesla.
Tarifa za prevádzkovanie systému je z pohľadu konečnej ceny rozhodujúca
Najrýchlejšie rastúca časť regulovaných poplatkov, ktorá je zodpovedná aj za zvýšenie cien elektriny pre domácnosti na Slovensku v tomto roku, je tzv. tarifa za prevádzku systému (TPS). Na konečnej cene elektrickej energie tvorí približne 10,6 %. Z environmentálneho hľadiska pritom táto tarifa predstavuje paradox, upozorňuje IFP. Všetci spotrebitelia totiž dotujú obnoviteľných zdrojov aj neekologické uhlie. TPS medziročne vzrástla až o 236 %, zo 6,3 eur za MWh vlani na 14,85 eur tento rok.
Cena elektriny pre slovenské firmy je podľa analytikov ministerstva financií dlhodobo nad priemerom krajín EÚ. V prvom polroku 2010 bola podľa údajov Eurostatu cena elektriny pre firmu s priemernou spotrebou o 26 % vyššia ako v ostatných členských štátoch a po Cypre druhá najvyššia v únii. Naopak regulovaný segment domácností dlhodobo kolíše okolo priemeru EÚ.
Rastúca konkurencia môže znížiť cenu elektriny
Znížiť konečnú cenu elektriny pre firmy aj domácnosti a priblížiť ju k európskemu priemeru môže podľa IFP do určitej miery rozvíjajúca sa konkurencia na trhu. Noví dodávatelia sú schopní tým tradičným konkurovať najmä výrazne nižšou cenou silovej elektriny, ktorá tvorí okolo 50 % koncovej ceny. Zvyšok však predstavujú regulované poplatky, ktorých výšku každoročne stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
„Možnosti znižovania konečnej ceny sú preto obmedzené poplatkami v segmente distribúcie a prenosu, kde existujú prirodzené monopoly – prevádzkovatelia distribučných sústav a Slovenská elektrizačná prenosová sústava,“ upozorňujú analytici ministerstva. Porovnávacia štúdia Asociácie prenosových sústav (ENTSO) pritom ukazuje, že slovenské tarify sú jedny z najvyšších v Európe. „Vysoké poplatky môžu cez vysokú konečnú cenu odradiť nové subjekty od vstupu na trh a brzdiť tak rozvoj konkurencie. Preto by bolo dobré podrobiť opodstatnenosť ich výšky podrobnej analýze,“ dodáva rezort financií.
Zdroj: TASR, energia
Foto: SITA / AP Photo, Frank Augstein