Cena elektriny by mala v Čechách klesnúť, plyn môže zdražieť
Odberatelia elektriny v susednej Českej republike budúci rok ušetria za elektrinu. Vyplýva to z informácií o znížení regulovaných zložiek v cene elektriny a z poklesu cien komodity na burze. Pri plyne sa však môže cena mierne zvýšiť.
Slovenský Úrad pre reguláciu sieťový odvetví predstaví podobu cien energií na rok 2015 v piatok.
Na Jesennej konferencii SPNZ predseda ÚRSO Jozef Holjenčík uviedol, že existuje priestor na zníženie regulovaných cien plynu pre rok 2015, a to aj napriek neštandardnej situácii na Ukrajine. Dôvodom má byť úprava dlhodobého kontraktu medzi SPP a ruským dodávateľom Gazprom Export a vývoj veľkoobchodných cien.
Základným princípom cenovej regulácie pri domácnostiach a malých podnikoch je u nás metóda cenového stropu. Pre tento rok sa maximálna cena elektriny pre domácnosti znížila v priemere o 7 %, pri plyne o 0,23 %.
Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) stanovuje len výšku regulovaných zložiek, neurčuje priamo maximálnu cenu plynu a elektriny a na neregulované zložky nemá vplyv.
Elektrina v ČR
Na znížení regulovanej zložky v cene elektriny, ktorá obsahuje poplatok za prenos a distribúciu, príspevok na obnoviteľné zdroje energie a kogeneráciu, poplatok za systémové služby i služby operátora trhu OTE, sa podľa ERÚ pozitívne podpísal pokles cien silovej elektriny, čo pozitívne ovplyvnilo ocenenie strát v prenosovej a distribučnej sústave.
Zmena regulovaných cien pre konkrétneho zákazníka sa však bude líšiť v závislosti od regiónu, kde je zákazník pripojený k elektrizačnej sústave, od zvolenej distribučnej sadzby, odlišného charakteru odberu a množstva spotrebovávanej elektriny.
Pri domácnostiach český regulačný úrad predpokladá pokles regulovanej zložky elektriny v priemere o 1,2 %, pri malých podnikoch o 1,9 %. Regulované zložky pre veľkoodberateľov na hladine veľmi vysokého napätia klesnú v priemere o 2,1 %.
Regulovaná zložka tvorí asi 55 % koncovej ceny za dodávku elektriny pre domácnosti bez daňových položiek, cena komodity vrátane obchodnej marže tvorí zvyšných 45 %.
Zdroj: ERÚ
Väčšina dodávateľov zatiaľ svoje cenníky nezverejnila, avšak ERÚ odhaduje medziročný pokles neregulovanej časti ceny elektriny v budúcom roku približne do 5 % v závislosti na zvolenom produkte zákazníka. To by mohlo viesť k poklesu koncovej ceny o 3 – 3,5 %.
Podľa agentúry ČTK veľkí dodávatelia elektriny, t.j. ČEZ, E.ON a Pražská energetika, už naznačili, že ceny zvyšovať nebudú a ľudia môžu ušetriť vďaka ich novým produktom, pri ktorých sa predháňajú v ponukách. Zníženie cien elektriny predpovedajú aj analytici.
Plyn v ČR
Pri plyne sa ERÚ obávalo zdraženia ceny komodity kvôli vývoju na Ukrajine, to však nenastalo. Neregulovaná zložka (obchod a komodita) má asi 76,6% podiel na koncovej cene dodávky plynu pre domácnosti a maloodberateľov.
Pokiaľ ide o regulovanú časť, do ktorej sa počítajú poplatky za prepravu a distribúciu plynu, služby OTE a vecne usmerňovanú cenu dodávateľa poslednej inštancie, jej navýšenie pre budúci rok v priemere o 7,34 % ovplyvnili dva faktory – mierne teplá zima 2013/2014 a prudký nárast ceny za tzv. službu flexibility, kde sa ERÚ obrátilo na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže s podozrením na kartelovú dohodu energetických firiem. Regulovaná časť tvorí približne 23,4 % koncovej ceny plynu v ČR.
Ak cena komodity zostane na súčasnej úrovni, ERÚ predpokladá, že koncová ceny plynu vzrastie budúci rok o 1 – 2 %. Najviac sa to dotkne domácností, ktoré využívajú plyn len na varenie, najmenej rodinných domov využívajúcich plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie.
Energia.sk, ČTK