Celé Dolné Rakúsko „fičí“ na zelenej elektrine
„Investovali sme veľa finančných prostriedkov do zvýšenia energetickej efektívnosti a rozvoja obnoviteľných zdrojov energie,“ vysvetlil Erwin Pröll, hajtman Dolného Rakúska, jednej z deviatich spolkových krajín nášho západného suseda, v ktorej žije 1,65 milióna obyvateľov.
„Od roku 2002 sme na výrobu ekologickej elektriny vyčlenili 2,8 miliardy eur, od výstavby fotovoltických parkov až po obnovu vodných elektrární na Dunaji,“ dodal v tlačovej správe Pröll, ktorý je vo funkcii dolnorakúskeho hajtmana od roku 1992.
Dolné Rakúsko ťaží najmä zo svojho hydroenergetického potenciálu. Až 63 % všetkej elektriny sa vyrába z vodných zdrojov, energetický mix dopĺňa veterná energia (26 %), biomasa (9 %) a fotovoltika (2 %).
Sektor OZE doteraz vytvoril v Dolnom Rakúsku 38-tisíc zelených pracovných miest. Do roku 2030 by sa tento počet mohol podľa hajtmana zvýšiť na 50-tisíc.
V celonárodnom referende v roku 1978 občania Rakúska odmietli výrobu elektriny z jadra. Rozostavaná Elektráreň Zwentendorf, ktorej inštalovaný výkon mal dosiahnuť 730 MW, sa stala zakonzervovaným „pomníkom“ atómovej energie v krajine.
Rakúsko je odvtedy tvrdým kritikom jadra v rámci EÚ. V lete podalo žalobu na Súdnom dvore EÚ kvôli garanciám štátu pre výstavbu a prevádzku atómovej elektrárne Hinkley Point C v Británii.
Viedeň kritizuje tiež Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Jadrové projekty podľa vlády nie sú oprávnené čerpať európske prostriedky. V zozname projektov pre financovanie z EFSI je napríklad projekt rýchlych reaktorov Allegro, na ktorom spolupracuje aj Slovensko.
OZE majú v súčasnom energetickom mixe Rakúska 75%, zvyšok tvoria fosílne palivá.
© energia.sk