Časť vyhlášky o G-komponente bola prijatá nezákonne, rozhodol ústavný súd
V roku 2014 sa kvôli G-komponentu obrátila na Ústavný súd SR skupina 45 poslancov. Podporilo ich aj vyše 30 priemyselných podnikov. Viac než dva roky trvajúcu kauzu v stredu ukončil Ústavný súd v Košiciach. Z jeho rozhodnutia vyplýva, že ustanovenie§ 26 ods. 23 vyhlášky (221/2013 Z.z.) Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktoré ukladá platbu aj výrobcom elektriny bez zmluvy s prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy, bolo prijaté protiprávne.
Skupinu poslancov pred Ústavným súdom zastupovala advokátska kancelária Semančin Poláček. „Rozhodnutie Ústavného súdu je jasným upozornením pre ÚRSO, že pri svojej činnosti musí striktne dodržiavať ústavu a zákony a nesmie prekračovať svoje právomoci. Ústavný súd rozhodol, že poplatok, ktorý boli výrobcovia elektriny povinní platiť viac ako 2 roky nikdy nemal byť súčasťou nášho právneho poriadku,“ uviedol po skončení verejného pojednávania advokát Pavol Poláček.
Podľa poslanca Karola Galeka (SaS) mnohí výrobcovia museli platiť tento poplatok, hoci prístup do sústavy nikdy nevyužívali. „Ústavný súd SR sa dokázal povzniesť nad politické záujmy a rozhodol vecne a odborne. A to veľmi jednoduchou argumentáciou. Pokiaľ neexistuje zmluva o prístupe do distribučnej sústavy, nemôže existovať ani nárok distribútora na poplatok.“
Po rozhodnutí súdu je pravdepodobné, že dotknutí výrobcovia, ktorí nemajú uzavretú zmluvu o prístupe s distribučnou spoločnosťou, sa budú domáhať vrátenia uhradených platieb.
Vo zvyšných častiach podnetu Ústavný súd SR jeho predkladateľom nevyhovel.
Poslanci však kritizovali aj nastavenie G-komponentu. Regulačný úrad totiž určil metodiku cenotvorby tak, že výrobné zariadenia pripojené do prenosovej sústavy platia fixne 50 centov za každú dodanú megawatthodinu (MWh) elektriny. V prípade zdrojov, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy, sa platí poplatok vo výške 30 % z ceny rezervovanej kapacity.
Ktorí nemajú uzavretú zmluvu o prístupe,
Ktorí nemajú uzavretú zmluvu o prístupe,
Diskriminácia „zelených“ producentov?
G-komponent podľa predkladateľov podnetu poškodzuje všetkých výrobcov, napríklad Slovenské elektrárne hovoria o ročnej záťaži vo výške 20 miliónov eur. Jeho zavedenie malo však najviac zasiahnuť malých výrobcov zelenej elektriny. Poplatok pre niektorých z nich podľa Galeka výrazne prekračuje maximálnu výšku povolenú smernicou EK, ktorá je 0,5 eur/MWh. Môže tak dosiahnuť až 40-násobok, čím sa poplatok za rezervovanú kapacitu vyšplhá na 20 eur/MWh.
Výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov zákon garantuje stabilnú výkupnú cenu na obdobie 15 rokov. Prijatím G-komponentu došlo podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu k retroaktívnemu zníženiu podpory, čím dochádza k porušeniu princípu nedotknuteľnosti vlastníctva. „Pre slovenskú energetiku je dnešné rozhodnutie Ústavného súdu prevratné a pre nás všetkých zároveň potvrdením, že žijeme v právnom štáte. Očakávame od neho zlepšenie podnikateľského prostredia a lepšie podmienky pre výrobcov zelenej energie, ktorí sú na jednej strane podporovaní Európskou úniou, no na strane druhej musia prekonávať, často nezmyselné, prekážky prameniace z domácej legislatívy,“ doplnila riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
V tejto veci beží momentálne aj prešetrovanie vo fáze EU Pilot. Viac o sťažnostiach Bruselu.
© energia.sk