Bývalý britský premiér požaduje daň na nadmerné zisky energetických firiem
Podľa bývalého lídra britských konzervatívcov je neprijateľné, aby chudobní ľudia museli voliť medzi jedlom a kúrením. Konzervatívci musia aj reprezentovať milióny chudobných, dodal Major. Zisky energetických firiem sú podľa neho neospravedlniteľné a neakceptovateľné.
Major vyzval Konzervatívnu stranu, aby prejavila súcit. Dal tiež jasne najavo, že považuje reakciu vládnej koalície na nárast cien energií za test jej politického smerovania. „Vlády by mali existovať na to, aby chránili ľudí, nie inštitúcie.“
Majorovo rozhodnutie vstúpiť do jednej v súčasnosti z hlavných politických bitiek v Británii prichádza v čase, keď parlament vyzval šéfov šiestich veľkých energetických firiem, aby na budúci týždeň obhájili zvýšenie cien, ktoré ohlásili v predchádzajúcich týždňoch.
„Zrejme nás čaká veľmi chladná zima a pre mňa je neprijateľné, a nemalo by to byť pre nikoho, že sa mnohí ľudia budú musieť rozhodovať medzi tým, či si zakúria, alebo budú jesť. Konzervatívna strana podporuje súkromný sektor, ale myslím si, že je absolútne správne, ak súkromný sektor nemá pravdu, alebo robí zlé veci, aby sme veci zmenili a napravili,“ povedal Major.
Majorove slová privítal šéf labouristov Ed Miliband. Podľa neho Major potvrdil, že premiér David Cameron nie je ochotný postaviť sa energetickým koncernom.
Kancelária premiéra, ktorá nebola pripravená na intervenciu zvyčajne lojálneho Majora, uviedla, že neplánuje zaviesť daň na nadmerné zisky energetických spoločností. Tiež poprela, že by v súčasnosti bolo potrebné uvažovať o dodatočnej pomoci pre chudobných z dôvodu nárastu účtov za kúrenie.
Major jednoznačne odsúdil aktuálny postup energetických firiem, ktoré sa podľa neho snažia nadmerne zvýšiť ceny, aby profitovali. „Nijako nedokážem pochopiť, ako môžeme akceptovať, že pri 4-% zvýšení cien energií z hľadiska nákladov, by ceny pre spotrebiteľov mali vzrásť o 9 % až 10 %.“ Odmietol tiež argument energetických koncernov, že zisky sú potrebné na investície, čím zrejme budú šéfovia firiem argumentovať budúci štvrtok pred energetickým výborom parlamentu.
Energetické firmy si podľa Majora pri úrokových sadzbách na historických minimách majú na svoje investície požičať namiesto toho, aby ich financovali na úkor rodín, ktorých platy nerastú v časoch, keď sa zvyšujú všetky ostatné náklady.
Major však priznal, že plán labouristov, ktorí požadujú 20-mesačné zmrazenie cien energií, je nerealizovateľný. Chce, aby jednorazová daň na nadmerné zisky bola zavedená retrospektívne na konci zimy a aby sa z nej financovala extra pomoc pre tých, ktorí majú problémy s plateným narastajúcich účtov za energie.
Mnohí koaliční ministri odmietajú Majorovu premisu, že zisky energetických firiem sú nadmerné. Naopak sa sústredia na zníženie podpory zelenej energie, čo takisto predražuje účty za energie.
12 lom ed
Copyright © TASR 2013