Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Belene jadro protest - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest proti jadrovej elektrárni Belene v Bulharsku Foto: SITA/ AP Photo/Valentina Petrova
16. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bulharsko sa chystá zrušiť dostavbu jadrovej elektrárne Belene

Borisov štátnej televízii BNT povedal, že minulý mesiac poslal svojich ministrov do Moskvy, aby ruských partnerov informovali, že Sofia elektráreň v Belene s plánovaným výkonom 2.000 MW nedostavia, ale za dodaný reaktor firme Atomstrojexport zaplatí. Konečné rozhodnutie o Belene však bude musieť byť založené na širokom konsenze.

„Takéto rozhodnutie bude možné prijať až po širokej verejnej diskusii. Budú skúmať, či by sme mohli o Belene vypísať referendum,” povedal premiér. Bulharsko už za Belene utratilo 1,4 miliardy bulharského leva, celková cena sa ale odhaduje na viac než 8 miliárd eur.

Borisovova vláda odkladá rozhodnutie o Belene od svojho nástupu v júli 2009. Oponenti Belene projekt kritizujú za prudké zvyšovanie ceny a upozorňujú na to, že ešte rozšíri už tak veľkú energetickú závislosť Bulharska na Rusku. Vláda sa snažila zabezpečiť si pre projekt západných investorov a dosiahnuť lepšie celkové ceny.

Bulharsko vlani odstúpilo od projektu spoločného rusko-bulharsko-gréckeho ropovodu z Burgasu do Alexandrupolisu, ktorý mal spojiť Čierne a Egejské more a obísť frekventované úžiny Bospor a Dardanely. Deklarovaným dôvodom boli obavy z vplyvu projektu na životné prostredie, pre vládu bolo ale podľa agentúry Reuters smerodajné, že bol pre krajinu ekonomicky nevýhodný. Západní spojenci sa navyše Sofiu snažia presvedčiť, aby diverzifikovala energetické zdroje a znížila závislosť na Rusku.

Bulharsko začalo stavať elektráreň Belene v 80. rokoch 20. storočia s vtedajšou sovietskou technológiou a po páde komunizmu stavbu zmrazilo. Momentálne však potrebuje nové zdroje elektrickej energie, pretože Brusel si ako podmienku vstupu Bulharska do EÚ vynútil uzavretie jedinej bulharskej jadrovej elektrárne Kozloduj.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.