Bulharsko odmieta platiť Moskve za odstúpenie od ropovodu z Ruska do Grécka
Ruský minister energetiky Sergej Šmatko v pondelok (26. 12.) povedal, že Moskva vypočíta všetky náklady na výstavbu transbalkánskeho ropovodu a následne dokumenty poskytne Bulharsku, ktoré svoj podiel na projekte finančne nezabezpečilo a neskôr od neho odstúpilo. Ku koncu novembra mal dlh Bulharska dosiahnuť 6,2 milióna eur.
Bulharský premiér však podľa BGNES reagoval slovami, že „ministrovi Šmatkovi želá krásne vianočné sviatky, no za projekt Burgas-Alexandropolis nedajú ani jeden lev“.
Ropovod mal viesť po dne Čierneho mora a cez územie Bulharska prepravovať komoditu do gréckeho terminálu v Alexandropolise. Bulharsko by ročne zarobilo na poplatkoch za transport 35 miliónov USD (26,78 milióna eur), ale v prípade, že by došlo k úniku ropy a znečisteniu pobrežia, náklady na jeho vyčistenie by dosahovali milióny dolárov a o ďalšie milióny by Bulharsko prišlo na príjmoch z cestovného ruchu. Podľa pôvodnej dohody malo mať Rusko v spoločnom projekte 51-% podiel a Bulharsko a Grécko si mali rozdeliť zvyšných 49 % rovným dielom.
Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
(1 EUR = 1,3069 USD)
Copyright © TASR 2011