Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bulhari možno obnovia výstavbu atómky v Belene

Premiér Bojko Borisov, ktorého predchádzajúca vláda pred 4 rokmi, zrušila projekt výstavby elektrárne na hranici s Rumunskom, o nej opäť uvažuje. Dokonca o nej hovoril už aj s predstaviteľmi Moskvy.

Bulharské noviny informovali o tom, že vláda zvažuje rôzne možnosti ako projekt oživiť, vrátane zapojenia súkromných investorov.

Plán atómky na brehu Dunaja sa datuje už do 70. rokov minulého storočia. Zhmotňovať sa začal od roku 2002. O štyri roky neskôr ruský Atomstrojexport, dcérska firma Rosatomu, vyhrala tender na výstavbu dvoch reaktorov s výkonom 1000 MW. Prvý blok sa mal do komerčnej prevádzky spustiť v roku 2014, druhý o rok neskôr.

Partnerom štátnej bulharskej firmy NEK bola v projekte nemecká RWE so 49% podielom. RWE sa ale v roku 2009 stiahla, čo odôvodnila globálnou finančnou krízou aj problémami s podpisom dohody o inžinierskych, dodávateľských a stavebných prácach.

Stredopravicová vláda v marci 2012 projekt zrušila kvôli nadmerným nákladom. Ruská firma kvôli tomu podala žalobu voči štátnej firme NEK na arbitrážny súd v Ženeve, ktorý v júni tohto roka vyhrala. Súd rozhodol, že Atomstrojexportu prináleží 550 miliónov eur ako náhrada za zariadenie a financie, ktoré už do projektu v Belene vložila.

Následne sa Bulharsko snažilo už dodané vybavenie vrátane reaktora predať – napríklad aj Iránu. Tieto plány však narazili a premiér Borisov začal hovoriť o opätovnej výstavbe. 5. augusta telefonoval dokonca s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Kremeľ na svojom webe potvrdil, že sa rozprávali o spoločných energetických projektoch. Tie zahŕňajú aj balkánsky plynárenský hub či plynovod South Stream – potrubia preň sa stále skladujú v prístavoch Burgas a Varna.

Borisov tvrdí, že od roku 2006 sa už v projekte jadrovej elektrárne utopilo 708 miliónov eur. Bulharské noviny Dnevnik uviedli, že premiér je otvorený zapojeniu súkromnej agentúry, ktorá by projekt predala súkromným investorom. Tí by ho dokončili s pomocou štátu, ktorú ale nešpecifikoval.

Plán výstavby bude musieť schváliť aj Európska komisia v súlade so zmluvou o Euratome. Bruselu už v roku 2007 súhlas pre vtedajší projekt dal. Pri novej výstavbe EK dbá najmä na diverzifikáciu paliva a tiež dodržiavanie pravidiel štátnej pomoci. Odborníci z odvetvia sa zhodujú, že postaviť jadrovú elektráreň na liberalizovanom trhu nie je dnes bez zapojenia štátu možné.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.