Budú v EÚ dotácie jadra rovnaké ako pre OZE?
Návrh smernice podľa nemeckého denníka označuje rozvoj jadrovej energetiky za jeden z cieľov EÚ. K jeho dosiahnutiu sa bude môcť použiť aj štátna pomoc na „vybudovanie a prevádzku jadrovej elektrárne“, stojí podľa Süddeutsche Zeitung v materiáli.
Smernica má podľa denníka dať investorom už od počiatku právnu istotu možnej pomoci zo strany štátu. Úrady ale budú musieť napríklad preukázať, že plánovaná elektráreň je potrebná na zabezpečenie dodávok energie a že nevyhnutné investície do nej sú príliš vysoké na to, aby ich bolo možné pokryť výlučne zo súkromných zdrojov.
Hovorca európskeho komisára pre hospodársku súťaž Antoine Colombani povedal, že komisia začne na jeseň verejné konzultácie o novej smernici o štátnej pomoci v energetike a ochrane životného prostredia. Konzultácie majú podľa neho určiť, či by mal byť stanovený osobitný rámec pre preskúmanie štátnej pomoci v energetike, alebo či by mal naďalej platiť terajší stav, keď pravidlá o štátnej pomoci platia pre všetky sektory.
Hovorca odmietol uviesť, či budú platiť rovnaké pravidlá pre jadrovú energetiku i energie z OZE. „Teraz je to úplne otvorené a záleží na výsledku konzultácií,“ povedal Colombani a zdôraznil, že komisia žiadnym spôsobom nechce podporovať dotácie do jadrovej energie. „Je na členských štátoch, aby si sami určili svoj energetický mix,“ uviedol.
Okrem toho ale pripomenul, že štátna pomoc jadrovej energetike momentálne už nie je zakázaná a že „niektoré členské štáty zjavne chcú jadrovú energiu dotovať“. Ak by chcel v súčasnosti niektorý z členských štátov subvencovať jadrovú elektráreň, musí podľa Süddeutsche Zeitung o v každom jednotlivom prípade požiadať Brusel o povolenie. Preverovanie týchto žiadostí trvá podľa denníka zvyčajne veľmi dlho a investor navyše nemá istotu, že výsledok bude pozitívny.
Nemecko je proti
Proti plánu EK sa už postavila nemecká vláda, ktorá však voči nemu nemôže použiť právo veta, pretože sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou. „Nemecko hlasovalo proti tomu a toto stanovisko podporujem,“ uviedla na tlačovej konferencii v Berlíne kancelárka Angela Merkelová. Nemecko chce do konca roka 2022 zatvoriť všetky jadrové elektrárne v krajine.
Značne pobúrene reagovali na návrh politici v tradične protijadrovom Rakúsku. Minister životného prostredia Nikolaus Berlakovich podľa agentúry APA uviedol, že proti návrhu bude so svojimi spojencami bojovať „na všetkých úrovniach“. Pripojil sa k nemu aj minister priemyslu a energetiky Reinhold Mitterlehner, podľa ktorého sa Rakúsko postaví proti akýmkoľvek snahám podporiť výstavbu jadrových elektrární.
Návrh naopak podľa Süddeutsche Zeitung podporujú Česko, Francúzsko, Británia a Litva, ktoré sa chystajú stavať ďalšie jadrové prevádzky. To isté plánujú aj Fínsko, Slovensko, Poľsko či Lotyšsko.
Zdroj: ČTK, energia