Budovy s takmer nulovou potrebou energie – fikcia alebo blízka budúcnosť?
Od roku 2020 by mali nové i obnovované budovy na Slovensku spĺňať technické požiadavky kladené na budovy s takmer nulovou potrebou energie. Riešením, ako to dosiahnuť, je zásadnejšie minimalizovať tepelné straty a maximalizovať tepelné zisky v chladnom období a až v týchto súvislostiach uvažovať o využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Aj o tom, do akej miery sú takéto projekty finančne náročné budú počas konferencie hovoriť špecialisti, ktorí stáli pri projektovaní a realizácii viacerých budov s podstatne nižšou spotrebou energie. Prednášky sa budú popri odporúčaných princípoch pri projektovaní venovať aj prevádzkovým výsledkom konkrétnych väčších budov realizovaných vo vyššom štandarde na Slovensku a v Čechách. Hovoriť sa bude o riešeniach v bytových domoch, administratívnych a polyfunkčných budovách, ale aj v školách či zariadeniach poskytujúcich služby pre seniorov.
Konferenciu organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v spolupráci s Inštitútom pre energeticky pasívne domy (IEPD). Podujatie nadväzuje na cyklus medzinárodných konferencií „Pasívne domy“. Tento rok sa vďaka projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU konferencia otvorí aj pre širšiu verejnosť. Konferencia je tak určená pre architektov, projektantov, energetikov či špecialistov na technické zariadenia budov, ale aj pre zástupcov verejného sektora a súkromných investorov, ktorým pri novostavbách alebo obnove záleží na tom, aby ich projekty zohľadňovali prísnejšie požiadavky a najnovšie trendy. Po skončení konferencie organizuje IEPD exkurziu, počas ktorej si bude možné prezrieť v Trnave budovu s takmer nulovou potrebou energie.
Účasť na podujatí je bezplatná. Podmienkou je včasná registrácia prostredníctvom elektronického formulára. Zaregistrovaní účastníci majú zabezpečené bezplatné ubytovanie, parkovanie a občerstvenie počas trvania konferencie.