Budovanie malých vodných elektrární brzdí množstvo prekážok
„Hydroenergetický potenciál našich riek je naozaj obrovský, ale reálne ho využívame sotva z jednej pätiny. Veľkou prekážkou je vybavenie potrebných formalít. Treba získať nespočetné množstvo kladných vyjadrení, čo zaberie doslova niekoľko rokov. Nehovoriac o tom, že samotná projektová príprava stojí desiatky tisíc eur bez akejkoľvek záruky, že sa to celé napokon podarí zrealizovať,“ vysvetlil Krivoš.
Návratnosť investície do malej vodnej elektrárne je podľa neho behom na nesmierne dlhú trať. „Mesačne ma navštívi aj zo desať záujemcov o výstavbu malej vodnej elektrárne. Rozhodne to nie je žiadny spôsob na rýchle zbohatnutie. Prvých desať rokov stačia príjmy popri hradení prevádzky a obsluhy elektrárne iba na splácanie nevýhodných úverov, ďalších päť rokov vložených vlastných zdrojov a až potom sa dá očakávať návratnosť, ak to celé medzitým neodnesie veľká voda či nebodaj exekútor,“ povzdychol si s trpkým úsmevom.
Aj v lokalitách, kde môže elektráreň ovplyvniť životné prostredie iba minimálne, sa podľa neho vyžaduje nesmierne náročné posudzovanie vplyvov. „Ďalšou kapitolou sú často skloňované rybovody. Márne čakáme návrhy rybárov, aký konkrétny typ rybovodu by sme mali pri tej-ktorej elektrárni urobiť, ale počúvame od nich iba neustálu kritiku,“ pokračoval Krivoš.
„Odhliadnuc od všetkých týchto príkorí – má budovanie malých vodných elektrární svoje čaro. Povedané jednoducho, existuje ekologickejší spôsob výroby elektrickej energie, ako trochu pribrzdiť vodu a prehnať ju cez turbíny? Voda je v porovnaní s vetrom či slnkom nepochybne oveľa lepšie plánovateľný zdroj. Preto opakujem, že pri lepšie nastavených podmienkach by sme dokázali využiť oveľa väčšie množstvo vhodných lokalít,“ dodal.
Zdroj: TASR