Brusel zrejme schváli výstavbu novej jadrovej elektrárne v Británii
Veľká Británia vlani podpísala zmluvu s francúzskou energetickou skupinou EDF o výstavbe dvoch jadrových reaktorov v elektrárni Hinkley Point C v Somersete. Celková investícia predstavuje 16 mld. libier. Domáca vláda sa zaručila, že na obdobie 35 rokov, teda viac než polovicu predpokladanej životnosti nového zdroja, bude prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu. Systém štátom garantovaných cien má ochrániť investíciu v súčasnom, podľa EDF značne zdeformovanom energetickom trhu.
Brusel od decembra minulého roka skúmal, či je systém štátnej podpory, ktorý zabezpečuje stabilné príjmy, zlúčiteľný s pravidlami EÚ. Súčasťou vyšetrovania tiež bolo, do akej miery bude mať takáto podpora vplyv na britský, ako aj európsky enegetický trh.
Komisár EÚ pre konkurencieschopnosť Joaquín Almunia podľa agentúry AFP oznámil britskej strane, ako aj predstaviteľom EDF, že odporučí EK, aby v otázke povolenia výstavby nového zdroja prijala „kladné rozhodnutie”. Definitívny súhlas má padnúť ešte v októbri, tesne pred nástupom komisie v novom zložení. Pritom ešte vo februári vyslovil Almunia pochybnosti o tzv. „contract for difference”. V liste, ktorý sa objavil na oficiálnej stránke EK, vysvetlil, že sa dá len ťažko predstaviť vyšší stupeň zabezpečenia, než aký poskytuje stabilná úroveň príjmov počas 35 rokov od spustenia prevádzky každého z blokov.
Ako funguje garantovaná cena?
„Contract for difference“ znamená, že jedna zo strán, v prípade výstavby jadrového zdroja štát, garantuje investorovi stabilné príjmy na vopred dohodnutej úrovni. Takýto mechanizmus v praxi znamená, že vláda bude v prípade nižšej ceny silovej elektriny na burze dorovnávať rozdiel do garantovanej ceny, na ktorej sa dohodla s výrobcom. Naopak pri vysokých cenách na burze rozdiel medzi trhovou a garantovanou cenou vyplatí prevádzkovateľ štátu.
V súčasnosti sa garantovaná cena pre projekt Hinkley Point C stanovila na úroveň 89,5 libier za megawatthodinu za predpokladu, že EDF postaví i ďalšiu plánovanú jadrovú elektráreň v lokalite Sizewell. Ak by sa elektráreň Sizewell nestavala, pre Hinkley Point C sa bude uplatňovať cena 92,5 libier za megawatthodinu (nižšia cena v prípade postavenia oboch zdrojov vychádza z predpokladu, že isté náklady pre prípravu oboch projektov budú spoločné).
So systémom výkupných cien však Británia nepočíta dlhodobo. Od roku 2020 by sa mohla opäť rozbehnúť konkurencia medzi nízkouhlíkovými technológiami a štátne stimuly by už nemali byť potrebné.
Rozvoj britskej jadrovej energetiky do roku 2030 počíta s vybudovaním 16 GW inštalovaného výkonu. V súčasnosti zhruba pätina elektrickej energie v britskom energetickom mixe pochádza z jadra. Väčšina tamojších atómových elektrární je ale pred koncom svojej životnosti a v priebehu nasledujúceho desaťročia sa budú musieť odstaviť. Výstavba posledného jadrového reaktora na britskom území sa ukončila v roku 1995.
© energia.sk