Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oettinger - tlacovka Brusel - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tlačová konferencia komisára Oettingera k výsledkom záťažových testov jadrových elektrární. Foto: Európska komisia.
16. decembra 2013 Ostatné od Energia.skSITA

Brusel začne vyšetrovať nemecké výnimky z platenia ekologickej dane

„Predbežné vyšetrovanie teraz skončilo a komisia čoskoro začne formálne skúmanie,“ uviedla EK podľa agentúry AP.

Bruselu sa nepáči, že niektoré firmy v Nemecku majú výnimku z platenia ekologickej prirážky v cene elektriny a ďalšie zľavy za energiu a chce zistiť, či to môže predstavovať narušenie hospodárskej súťaže v EÚ. Veľkým odberateľom elektriny tak hrozí, že im EK nariadi vrátiť milióny eur, ktoré im vláda v predchádzajúcich rokoch odpustila. Berlín chráni výnimkami domáci priemysel pred ničivými dôsledkami vlastnej politiky, ktorá masívne podporuje solárnu a veternú energiu.

Výnimka sa týka tisícov podnikov, predovšetkým z energeticky náročných odvetví ako je oceliarstvo, výroba cementu alebo chemický priemysel, ale aj ďalších sektorov. V súčasnosti má Nemecko, hneď po Japonsku, Dánsku a Cypre, najvyššie ceny za odber priemyselnej elektriny. Najväčšia ťažoba platieb za obnoviteľné zdroje energie tak pripadá na domácnosti a malé firmy, ktoré žiadne výnimky ani zľavu nemajú.

Výnimky umožňuje nemecký zákon o obnoviteľných zdrojoch energie. Zákon je v platnosti od roku 2000 a stanovuje štátne subvencie pre prevádzkovateľov solárnych, veterných či vodných elektrární. Výrobcovia majú pevne stanovené  výkupné ceny na 20 rokov dopredu. Tento systém vznikol s cieľom motivovať investície do OZE. V posledných rokoch ale viedol k dramatickému nárastu cien za elektrinu. Príspevok na zelenú energiu dnes zvyšuje náklady priemernej nemeckej rodiny o 185 eur.

V tomto roku legislatívu spochybnil európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Komisár považuje za nevyhnutné, aby sa energeticky náročný priemysel oslobodil od dane za výrobu energie z OZE, uviedol začiatkom septembra na konferencii v Kolíne nad Rýmom. Nevylúčil tiež, že mnoho z ustanovení by mohlo byť v rozpore s pravidlami európskeho vnútorného trhu a hospodárskej súťaže.

Podľa generálneho riaditeľa Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) Markusa Kerbera by konkurencieschopnosť nemeckých podnikov mohli zabezpečiť stabilné a ekonomicky výhodné dodávky energií. Oslobodenie od ekologickej prirážky podľa neho nie je riešením a neprispeje k zlepšeniu hospodárskej situácie firiem. Varoval tiež, že takýto postup by mohol mať za následok stratu jedného milióna pracovných miest.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.