Brusel vyšetruje možné manipulácie s cenami ropy a pohonných hmôt
Komisia zdôvodnila razie podozrením na to, že vyšetrované firmy sa mohli dohovárať a hlásiť cenovej agentúre skreslené ceny, aby manipulovali s cenami na trhu. Tiež sa domnieva, že mohli brániť iným firmám vstupovať do procesu určovania cien.
Statoil a Shell už oznámili, že s bruselskými úradníkmi spolupracujú. Platts potom uviedla, že „Európska komisia dopoludnia vykonala prehliadku v našich kanceláriách v Londýne v súvislosti s procesom určovania cien. Platts s komisiou plne spolupracuje.“
Platts poskytuje trhu cenové a ďalšie informácie o komoditách, vrátane kľúčových referenčných cien energetických surovín. Je súčasťou skupiny McGraw Hill Group a konkurentom ďalších agentúr ako napríklad Thomson Reuters.
Odbor EK pre hospodársku súťaž môže podnikať neohlásené inšpekcie v kanceláriách podozrivých firiem ako predbežný krok vo vyšetrovaní. Komisia oznámila, že razie neznamenajú, že by sa prehľadávané firmy niečím previnili. Žiadny termín pre vyšetrovania Komisia nestanovila.
Na možnú manipuláciu s cenami ropy a palív sa úrady v západnom svete zamerali po minuloročnom odhalení manipulácie s globálnou referenčnou úrokovou sadzbou LIBOR, od ktorej sa odvíjajú sadzby miliónov obchodných kontraktov. Úrady za to uvalili vysoké pokuty veľkým svetovým bankám.
Statoil oznámil, že úradníci z Bruselu prehľadali jeho kancelárie v Stavangeri v spolupráci s miestnymi úradmi. Nórsko nie je súčasťou EÚ, musí s ňou ale v rámci uzavretých dohôd veľmi úzko spolupracovať. Podľa Statoil sa vyšetrovanie zameriava na proces denného určovania cien u Platts, kde mohlo dochádzať k manipuláciám od roku 2002.
Podľa Komisie mohlo mať aj drobné skreslenie cien u Platts veľký vplyv na ceny ropy, ropných produktov a biopalív na trhu. V dôsledku to mohlo vplývať aj na konečných spotrebiteľov.
Zdroj: ČTK, energia