Brusel skomplikoval dohodu o rozšírení JE Paks
Denník Financial Times včera s odvolaním na nemenované zdroje v Bruseli uviedol, že Európska komisia zablokovala kontrakt medzi maďarskou vládou a ruskou štátnou spoločnosťou Rosatom.Maďarský štátny tajomník pre vládnu komunikáciu András Giró-Szász správu FT takmer okamžite poprel a agentúre MTI povedal, že vláda už požiadala americké noviny o opravu. Veto mal ale potvrdiť maďarský eurokomisár.
Maďarsko-ruský kontrakt začalo nedávno skúmať jednak oddelenie Komisie pre hospodársku súťaž, ktoré stále preveruje oprávnenosť poskytnutia formy štátnej pomoci a kontrakty uzatvorené s Rosatomom bez verejnej súťaže. Navyše sa podmienkami zmluvy zaoberala aj Agentúra Euratom pre zásobovanie, ktorá skúmala ustanovenia o dodávkach jadrového paliva.
Agentúra mala plán Maďarska odoberať jadrové palivo výlučne z Ruska odmietnuť. Budapešť sa ale proti tomu odvolala. Minulý týždeň sa však na stranu agentúry postavila aj Európska komisia, a to na zasadnutí kolégia 28 komisárov.
Podľa miestnych médií veto voči dohode zo strany Komisie potvrdil samotný maďarský eurokomisár Tibor Navracsics, ktorý sa zasadnutia zúčastnil.
Šéf Orbánovho úradu pripúšťa spory
Podľa dnešných informácií Budapešť tvrdí, že dohoda o sporných záležitostiach s Bruselom je na dobrej ceste. Pre agentúru MTI to uviedol János Lázár, vedúci kancelárie maďarského premiéra Viktora Orbána. „Pracuje sa na riešení, ktoré je prijateľné pre Európsku komisiu, Rusko a Maďarsko,“ povedal Lázár. V záujme EÚ podľa neho nie je zablokovať dostavbu v Paksi, pretože Maďarsko potrebuje jadro za účelom zníženia cien elektriny a škodlivých emisií.
Ako ďalej dodal Lázár, časť projektu Euratom a EÚ schvaľuje, ale časť je sporná. Euratom by podľa neho chcel, aby palivo do elektrárne mohli poskytovať aj iní dodávatelia, nielen Rusko. S ohľadom na najnovšie rokovanie s Euratomom je vraj dobrá šanca na vyriešenie sporných bodov.
Brusel dnes celú situáciu upokojil. „Nie, stavbu v Paksi neblokujeme, komisia rokuje o dohode týkajúcej sa dodávok paliva,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonenová. Podrobnosti k téme odmietla povedať s tým, že Európska únia bude detailoch rozhodnutia informovať neskôr.
Diverzifikácia paliva je podmienkou
Vedúca oddelenia pre operácie na trhu s jadrovým palivom v agentúre Euratomu Ute Blohm-Hieber v rozhovore pre náš portál v novembri 2014 potvrdila prebiehajúce rokovania o Paksi. Hoci nechcela byť konkrétna, zdôraznila, že Európska komisia berie diverzifikáciu dodávok paliva systematicky do úvahy pri vyhodnocovaní projektov nových investícií a nových návrhov dohôd s tretími krajinami. Európska stratégia pre energetickú bezpečnosť, ktorú minulý rok odobrili aj lídri členských krajín totiž podľa nej hovorí, že možnosť diverzifikácie paliva „musí byť podmienkou pre akúkoľvek novú investíciu postavenú v EÚ a využívajúcu technológiu z krajín mimo EÚ, zaistiť to má Agentúra Euratom pre zásobovanie.“
Financial Times uviedol, že Budapešť teraz môže buď upraviť podmienky zmluvy a vyrokovať si nového dodávateľa paliva alebo zahájiť právne kroky proti Komisii.
Ako alternatívny dodávateľ paliva sa najčastejšie skloňuje spoločnosť Westinghouse, ktorá už dodáva palivo aj do ruských reaktorov na Ukrajine. Ukrajinský jadrový inšpektorát začiatkom marca potvrdil, že ich palivo v 3. reaktore Juhoukrajinskej elektrárne úspešne prešlo najmenej troma palivovými cyklami.
Elektráreň Paks
Dva nové bloky elektrárne s výkonom 1200 megawattov sa majú postaviť v meste Paks, ktoré leží asi 110 km južne od Budapešti.
Od 80-tych rokov sú tu v prevádzke štyri jadrové bloky typu VVER-440, ktorých výroba pokrýva asi 40 % spotreby elektriny v krajine. Celkový rozpočet projektu rozšírenia Paksu, ktorého 80 % má pokryť úver od Rosatomu, sa odhaduje na 12 miliárd eur. Budapešť má poskytnutý úver splácať 21 rokov s premenlivou úrokovou mierou od 3,95 – 4,95 %.
Oponenti dohody zdôrazňujú, že kontrakt ešte viac zvýši silnú energetickú závislosť Maďarska na Rusku. Silná kritika sa vzniesla aj voči nedávno schválenému zákonu, aby sa špecifické detaily o projekte rozšírenia jadrovej elektrárne klasifikovali ako dôverné až po dobu 30 rokov.
Energia.sk, ČTK