Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paks II vizualizacia - essential
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia možnej podoby nových blokov JE Paks II
6. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Brusel povolil Maďarsku rozšírenie jadrovej elektrárne Paks

Projekt elektrárne Paks II sa vybuduje hneď vedľa súčasnej a jedinej atómovej elektrárne v Maďarsku. Realizovať a z veľkej časti aj financovať ho majú Rusi.

Komisia už vlani zastavila vyšetrovanie skutočnosti, že Maďari zadali ruskému koncernu Rosatom zákazku na výstavbu dvoch nových blokov bez verejnej súťaže. Až dosiaľ ale v rámci ďalšieho vyšetrovania zisťovala, či kabinet premiéra Viktora Orbána neporušil pravidlá EÚ pre poskytnutie štátnej pomoci.

Budapešť napríklad akceptovala nižšiu návratnosť investície než by bol ochotný súkromný investor. Vyšetrovanie trvalo od novembra 2015.

Dnes Komisia uzavrela, že Maďarsko síce pre projekt Paks II poskytlo štátnu pomoc, ale v súlade s európskymi pravidlami.

„Úlohou Komisie je zaistiť, aby narušenie súťaže na trhu s energiou, ktoré je výsledkom štátnej podpory, bolo obmedzené na minimum,“ uviedla eurokomisárka Margrethe Vestager. „Počas nášho vyšetrovania sme zistili, že maďarská vláda prijala značné záväzky, ktoré umožnili Komisii schváliť investíciu podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.“

Medzi poskytnutými záväzkami EK uviedla, že Maďarsko sa vyhne nadmernej kompenzácii prevádzkovateľovi Paks II tým, že potenciálne zisky z nových blokov sa buď spätne vyplatia Maďarsku za jeho investíciu alebo pokryjú bežné náklady na prevádzku Paks II. Zisky sa nemôžu použiť na reinvestíciu do výstavby alebo získanie dodatočného výrobného výkonu.

Aby sa predišlo trhovej koncentrácii, Paks II bude funkčne a právne oddelený od prevádzkovateľa súčasnej jadrovej elektrárne Paks, ktorým je skupina MVM, akéhokoľvek jej nástupcu alebo od iných štátom vlastnených energetických spoločností.

Napokon, aby sa zaistila likvidita trhu, Paks II bude predávať najmenej 30 % celkového objemu vyrobenej elektriny na otvorenej burze s elektrinou. Zvyšok sa predá na základe objektívnych, transparentných a nediskriminačných podmienok formou aukcií.

Komarov: Rozhodnutie vítame

Rosatom víta ukončenie vyšetrovania Európskej komisie vo vzťahu k JE Paks II.

Prvý tajomník riaditeľa Rosatomu zodpovedný za rozvoj a medzinárodné aktivity Kirill Komarov to komentuje: „Výstavba dvoch blokov v JE Paks je veľmi významným projektom maďarsko-ruskej spolupráce a je pre nás potešením zahájiť aktívnu fázu jeho realizácie. V Maďarsku budú postavené najmodernejšie ruské jadrové bloky, ktoré patria do generácie III+ a ktoré spĺňajú pofukušimské bezpečnostné požiadavky a odporúčania Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Projekt Maďarsku zaistí nielen spoľahlivý zdroj dostupnej a ekologicky čistej elektriny, ale navyše poskytne impulz na rozvoj tamojšieho hospodárstva, vytvorí nové pracovné miesta a prinesie zákazky pre miestny priemysel.“

Ruské reaktory typu VVER dnes patria k najžiadanejším na svete a Rosatom zaujíma prvé miesto vo výstavbe jadrových blokov v zahraničí. Realizuje projekty výstavby 34 blokov v 12 krajinách sveta: v Európe, na Blízkom východe, v severnej Afrike a tiež v juhovýchodnej Ázii. Ku koncu roku 2016 prevyšovalo portfólio zahraničných zákaziek Rosatomu na nasledujúcich desať rokov hodnotu 133 miliárd dolárov.

Projekt rozšírenia JE Paks získal v roku 2016 kladné hodnotenie EIA a bola podaná žiadosť o schválenie lokality dozorným úradom. Hlavnou úlohou tohto roku je pripraviť kľúčovú fázu projektu, teda výstavbu, ktorá má začať v roku 2018.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.