Brusel odklepol Křetínskému prevzatie elektrárne v Británii
Vstupu Energetického a průmyslového holdingu (EPH) do britskej energetiky už nič nebráni. Prevzatie elektrárne Eggborough schválilo v skrátenej procedúre Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž Európskej komisie. Akvizícia energetického zdroja, ktorú skupina EPH ohlásila vlani v novembri, je tak v súlade s pravidlami vnútorného trhu EÚ.
Tepelná elektráreň Eggborough sa nachádza neďaleko anglického mesta Leeds v grófstve Severný Yorkshire. Momentálne pokrýva približne 4 % spotreby elektrickej energie v Británii. Tvoria ju štyri bloky spaľujúce čierne uhlie, ktoré disponujú spoločným inštalovaným výkonom 2.000 MW.
Ešte pred rokom bola budúcnosť uhoľného zdroja v Eggborough neistá. Vtedajší vlastník sa usiloval získať štátnu pomoc pre spoluspaľovanie uhlia a biomasy. Po neúspechu projektu, ktorý bol v príprave dva roky, prevádzkovateľ hrozil, že prvý blok bude musieť vyradiť z prevádzky už vlani v septembri.
Podľa environmentálnej štúdie z roku 2014 patrí elektráreň v Eggborough medzi 30 uhoľných elektrární, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie v EÚ.
Rastúci vplyv EPH v Európe
Skupina EPH sa snaží o prienik na energetické trhy mimo strednej Európy. Český holding vlastní hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku a Poľsku. Do jej portfólia patrí napríklad nemecká firma Mibrag v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Začiatkom tohto týždňa oznámila EPH akvizíciu šiestich plynových a jednej uhoľnej elektrárne v Taliansku.
EPH vlastní podnikateľ Daniel Křetínský s Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T. Do skupiny dnes patrí viac než 40 podnikov. V domácom Česku patrí k lídrom v tepelnej energetike. Na Slovensku pôsobí holding oblasti prepravy, distribúcie a skladovania plynu, ale aj segmente elektriny.
EPH sa spája so záujmom o kúpu podielu talianskeho Enelu v Slovenských elektrárňach.
© energia.sk