Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Margrethe Vestager - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Margrethe Vestager - eurokomisárka pre hospodársku súťaž. Foto:EK
20. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Brusel naznačuje blížiaci sa prelom v kauze Gazprom

Komisárka Margrethe Vestager má za sebou prvých 100 dní v úrade.Foto:EK

Brusel zmrazil vyšetrovanie ruského plynárenského monopolu vlani na jeseň potom, čo vypukla politická kríza na Ukrajine. Gazprom od septembra  2012 čelí obvineniam, že porušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ a bráni diverzifikácii dodávok. Tieň podozrenia padá aj na údajne diskriminačnú cenovú politiku, ktorá v prípade niektorých štátov využíva plyn ako nástroj politického nátlaku.

„Myslím si, že táto kauza sa v pomerne krátkom čase posunie vpred,“ naznačila komisárka EÚ pre hospodársku súťaž pre denník WSJ. „Pre mňa je dôležité, aby pre každú firmu na európskom trhu platili rovnaké pravidlá a stupeň ich vynútenia,“ skonštatovala ďalej Margrethe Vestager.

Eurokomisárka, ktorá sa ujala funkcie v novembri 2014, rezolútne odmietla že, v pozadí dva a pol roka sa ťahajúceho vyšetrovania je politický podtext.

„Z môjho pohľadu ide o kauzu, ktorá bude schopná obstáť až pred súdom,“ povedala. „Ak sa na to dívate ako na politický prípad, akékoľvek načasovanie bude zlé. Musíme nájsť správne riešenie, bez ohľadu na neskoršie interpretácie a diskusie, ktoré budú nasledovať,“ doplnila. 

Dodávky do Európy sa podieľajú viac než polovicou na celkových tržbách Gazpromu, ktoré tvoria zhruba 8 % hrubého domáceho produktu Ruska. Gazprom je kľúčovým dodávateľom pre mnohé krajiny vrátane Slovenska.

Ceny plynu v dlhodobých kontraktoch Gazpromu sú fixované na ceny ropy s oneskorením v rozsahu od 6 do 9 mesiacov. Ceny ropy sa od júna 2014 medziročne prepadli skoro o  60 %, v posledných týždňoch mierne vzrástli. 

Podľa ruského denníka Vedomosti, ktorý sa odkazuje na prognózu tamojšieho ministerstva hospodárskeho rozvoja, by priemerná cena ruského plynu v roku 2015 mohla pre väčšinu členských krajín EÚ klesnúť až o 35 % na 222 dolárov za tisíc metrov kubických, napísala ČTK.

Ak by sa spomínaná prognóza naplnila, rozpočet Ruska by bol chudobnejší o zhruba 6 mld. dolárov, uviedol pre Reuters analytik Sberbank Alex Fak.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.