Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

FT: Brusel môže zablokovať maďarský kontrakt s Rosatomom

Dohoda podľa kritikov obsahuje finančné riziká a zároveň prehlbuje závislosť krajiny na Moskve. Z Ruska už teraz pochádza 80 % ropy dovezenej do Maďarska a 60 % plynu.

Diplomati z EÚ varujú, že Orbánove rozhodnutie nevypísať na výstavbu nových jadrových blokov súťaž, podčiarklo obavy, že jeho blízke vzťahy s Moskvou by mohli viesť Maďarsko do pokušenia postaviť sa proti sankciám EÚ voči Kremľu.

Budapešť vlani v decembri uzavrela s Rosatomom kontrakt na výstavbu a údržbu dvoch blokov s výkonom 1200 MW v meste Paks, ktoré leží asi 110 km južne od hlavného mesta. Dostavbu má Moskva financovať z 80 percent. Utajovanie niektorých detailov dohody z dôvodu národnej bezpečnosti ale vyvolalo u Orbánových kritikov a v Bruseli podozrenie.

Kontrakt momentálne skúma Zásobovacia agentúra Euratomu, ktorej podpis je nevyhnutný, aby bol kontrakt o dodávkach paliva platný. Taktiež sa ním zaoberá oddelenie Komisie pre hospodársku súťaž, ktoré preveruje štátne dotácie a kontrakty uzatvorené bez verejnej súťaže.

Preskúmania sú zatiaľ v rannom štádiu, čo dáva Budapešti priestor dohodnúť sa s Komisiou ešte pred spustením oficiálneho  vyšetrovania v plnom rozsahu, poznamenali redaktori Financial Times. Súboj sa podľa nich javí ako súčasť bitky medzi eurokratmi a Ruskom o energetickú bezpečnosť Únie.

Podľa maďarskej strany zelených (LMP), ktorá utajovanie dohody napadla na súde, by dostavba Paksu mohla byť drahou chybou. „Radi by sme našu krajinu oslobodili od energetickej závislosti na Rusku, zatiaľ čo sa zdá, že Orbán je na nej vážne závislý,“ prehlásila spolupredsedníčka LMP Bernadett Szél.

Maďarský premiér už minulý týždeň vyhlásil, že energetická politika je suverénnou záležitosťou krajiny a očakáva eskaláciu konfliktu.

Podľa hovorcu maďarskej vlády sa Komisia snaží pliesť do energetickej politiky štátov a pokusy Bruselu vybudovať jednotný energetický trh ohrozujú ich zvrchovanosť.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.