Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lupa - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
5. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Brusel ešte študuje návrh novej regulačnej politiky

Koncom minulého roka prebehlo oficiálne pripomienkovanie návrhu regulačnej politiky pre nadchádzajúce obdobie 2017 – 2021. V rámci neho dostal regulačný úrad takmer 500 pripomienok. Jednotlivé firmy, asociácie i zástupcovia podčiarkli chýbajúce dáta a zhodnotenie aktuálneho regulačného obdobia, niektoré tvrdenia ÚRSO označili za protirečiace, hypotetické, nepravdivé, zavádzajúce, populistické či smiešne.

Európska komisia ešte nedávno výslovne kritizovala netransparentnosť a nepredvídateľnosť regulačného rámca na Slovensku. V dôsledku toho prebiehali minulý rok viaceré stretnutia medzi najvyššími predstaviteľmi Generálneho riaditeľstva EK pre energetiku (DG Energy) a vedením ÚRSO. Regulátor sa tiež rozhodol skonzultovať návrh regulačnej politiky pre nadchádzajúce obdobie 2017 – 2021 aj s Bruselom. Niektoré slovenské subjekty sa preto nádejali, že sa Komisia opäť postaví na ich stranu.

Hovorca ÚRSO Miroslav Lupták pre náš portál potvrdil, že EK návrh strategického dokumentu zaslali 29. decembra. „Pán Borchardt (riaditeľ pre vnútorný trh s energiami na DG Energy – pozn. red.) poslal 15.1.2016 list, že návrh študujú a že do konca januára nám doručia stanovisko. Zatiaľ sa tak nestalo,“ uviedol včera hovorca úradu.

Brusel zmierňuje

Na rozdiel od priamych odpovedí z ÚRSO bola reakcia komunikačného oddelenia DG Energy na rovnaké otázky ohľadom hodnotenia dokumentu zatiaľ veľmi neurčitá.

„Komisia je v pravidelnom kontakte so slovenským energetickým regulátorom a v rámci tejto neustálej výmeny sa nadhodili plány pre novú slovenskú regulačnú politiku,” uviedol náš zdroj s tým, že EK svoj komentár k návrhu nebude zverejňovať. „Táto korešpondencia predstavuje súčasť bilaterálnej komunikácie medzi Komisiou a orgánmi členského štátu a nebude publikovaná.“

Svoj niekdajší kritický tón už Brusel zmiernil aj pri hodnotení stavu energetiky na Slovensku, ktorý vyšiel v novembri minulého roku. V súvislosti s regulačným rámcom sa poukazuje len na to, že by mal zahŕňať opatrenia na ďalšie zvýšenie konkurencieschopnosti energetického odvetvia.  

Brusel síce môže vyjadriť svoj názor, avšak podľa zákona o regulácii je schválenie konečného znenia budúcej politiky výlučne v réžii Regulačnej rady. Posúdiť jej súlad so zámermi energetickej a vodohospodárskej politiky môžu ešte ministerstvá hospodárstva a životného prostredia, návrh je pritom možné schváliť aj bez ich vyjadrenia. Mala by to však stihnúť do konca marca, aby mohla nová regulačná politika začať platiť od začiatku budúceho roka.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.