Britská vláda chystá bič na veterné farmy na pevnine
Terajšia podpora skončí 1. apríla 2016, teda o rok skôr, než pôvodne mala. Vláda by ale mohla dať výnimku ešte nedobudovaným projektom s celkovým inštalovaným výkonom až 5,2 GW, ktoré už majú zabezpečené nevyhnutné povolenia k výstavbe a k pripojeniu na sieť.
„Chceme, aby technológie stáli na vlastných nohách, nechceme povzbudzovať spoliehanie sa na štátne subvencie,“ uviedlo ministerstvo podľa agentúry Reuters. Ako ďalej uviedlo, vlani dostali „on shore“ projekty subvencie vo výške 800 miliónov libier a tento segment sa v Británii podieľal na výrobe elektrickej energie piatimi percentami.
V Británii fungujú alebo sa stavajú projekty veterných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 9,5 GW. Vláda predpokladá, že splní cieľ podielu OZE na celkovej produkcii energie, ak budú mať veterné generátory na pevnine spoločný inštalovaný výkon 11-13 GW. Okrem schválených projektov s viac než 5 GW sa pritom usilujú o povolenie aj ďalšie projekty s výkonom viac než 7 GW.
„Keď sa pozrieme na to, čo už má povolenie, máme na pevnine dostatok veterných zdrojov pre splnenie ambiciózneho cieľa, podľa ktorého má 30 % našej elektriny pochádzať do roku 2020 z obnoviteľných zdrojov,“ uviedlo ministerstvo. V roku 2013 vláda konzervatívcov a liberálov zvýšila podporu pre výstavbu veterných elektrární na mori.
Ak ale bude chcieť vláda podstatnejšie ušetriť, bude musieť zabezpečiť, aby rozhodnutie platilo aj pre Škótsko, pretože práve tam sa teraz pripravuje väčšina nových projektov veternej energie. Vedenie separatistickej Škótskej národnej strany (SNP), ktorá v májových voľbách ovládla takmer celé Škótsko, chce v krajine postaviť oveľa viac veterných stožiarov a požaduje možnosť vetovať plány londýnskej vlády týkajúcej sa tejto krajiny. Vláda ale bude cítiť silný tlak svojich poslancov na to, aby ukončila nákladné subvencie aj v tejto časti Británie.
ČTK, energia.sk