Británia má najväčšiu pobrežnú veternú elektráreň na svete
Foto: London Array Limited
Veterný park je prvým veľkým „zeleným“ projektom počas vlády Davida Camerona. Od nástupu toryovcov v roku 2010 sa o využívaní veternej energie na britských ostrovoch hovorilo skôr v negatívnom kontexte. Podporovatelia OZE preto veria, že gigantický pobrežný park by sa mohol byť impulzom pre vládu Konzervatívnej strany, aby prekonala svoju latentnú nedôveru voči obnoviteľným zdrojom.
Veterná farma sa nachádza zhruba 20 kilometrov od pobrežia grófstiev Kent a Essex pri ústí rieky Temža. Inštalovaný výkon 175 turbín predstavuje 630 MW. Ich dodávateľom je spoločnosť Siemens. Podľa prevádzkovateľov dokáže park v plnej prevádzke dodávať energiu pre 470-tisíc domácností. V praxi by tak energia z vetra mohla ročne ušetriť ovzdušie o 925-tisíc emisií oxidu uhličitého (CO2).
Projekt je v plnej prevádzke už od apríla tohto roka. Oficiálneho spustenia sa však dočkal až minulý týždeň. „Toto je veľký deň pre Britániu a veľké víťazstvo pre zelenú energiu,” uviedol vo svojom príhovore premiér David Cameron. „London Array je dôkazom, že obrovské projekty v oblasti OZE sa dnes môžu budovať aj vo Veľkej Británii. Pokiaľ ide o obnoviteľnú energiu, Británia má v kontexte investičných podmienok jedno z najtransparentnejších prostredí na svete,“ uviedol ďalej premiér počas slávnosti, píše The Guardian. Okrem ministerského predsedu sa slávnostného ceremoniálu zúčastnil aj minister pre energetiku a klimatické zmeny Greg Barker.
Foto: London Array Limited
Vlastníkom projektu je konzorcium firiem, ktoré tvorí DONG Energy z Dánska, E.ON z Nemecka a spoločnosť Masdar zo Spojených arabských emirátov (SAE). Počiatky projektu siahajú ešte do roku 2009, kedy sa začalo s výstavbou elektrickej rozvodnej Cleve Hill na pevnine. Prvá turbína na otvorenom mori sa nainštalovala v marci 2011. Náklady projektu sa podľa agentúry Reuters blížia k 175 miliónom eur.
Doteraz najväčšou britskou veternou elektrárňou na otvorenom mori bol projekt Greater Gabbard na východnom pobreží Anglicka. Spoločný projekt firiem SSE a RWE má inštalovaný výkon 500 MW.
Celkový inštalovaný výkon britských veterných elektrární na mori je aktuálne viac než 3,6 GW. Do konca dekády by sa mal navýšiť na úroveň 18 GW inštalovaného výkonu.
Pre porovnanie, na Slovensku sú v súčasnosti v prevádzke 2 veterné parky – v Cerovej na Záhorí a veterný park Ostrý vrch, ktorý sa nachádza medzi obcami Myjava a Vrbovce. Ich spoločný inštalovaný výkon je 3,14 MW.
Foto: London Array Limited
Greenpeace žiada systematický prístup
Britská pobočka organizácia Greenpeace víta sprevádzkovanie veternej elektrárne London Array. Výkonný riaditeľ John Sauven ocenil, že Británia je schopná uskutočniť projekty podobných rozmerov. Sauven ale zároveň vyzval britského premiéra, aby vláda zvýšila úsilie v boji proti klimatickým zmenám, uviedol The Guardian.
Cieľom by sa podľa environmentálnych aktivistov mala stať bez uhlíková ekonomika už v roku 2030. „Ak energia z vetra dokáže aj naďalej prispievať k ekonomickému rastu, vytvárať pracovné príležitosti a v priebehu nasledujúcej dekády sa aj cenovo vyrovnať jadru, britský premiér musí urobiť čosi viac než len prestrihávať pásky. Musí pre tento sektor vytvoriť dlhotrvajúce stabilné podmienky a podporiť, aby sa uhlíkové zdroje energie podarilo úplne vylúčiť z energetického mixu,” dodal šéf britskej pobočky Greenpeace.
© energia.sk