Británia chce údajne do energetického cieľa EÚ presadiť namiesto OZE jadro
Európska únia sa zaviazala, že do roku 2020 bude produkovať 20 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ukazuje sa však, že dosiahnuť tento cieľ expanziou „zelených“ zdrojov, teda veternej a slnečnej energie, bude nielen technicky obtiažne, a predovšetkým veľmi nákladné. Mnoho krajín ako Španielsko, Nemecko i aj Česko preto už výrazne obmedzilo podporu najnákladnejšieho zdroja, ktorým je fotovoltaika.
Británia vzhľadom na svoju klímu sa chce spoliehať hlavne na veternú energiu a terajšia vláda prevzala plán labouristov na rozsiahlu výstavbu veterných fariem. Ten ale niekoľko kritikov pokladá za megalomansky a nerealizovateľný. Množia sa tak protesty proti výstavbe veterných turbín, ktoré podľa demonštrantov ničia tvár krajiny, zabíjajú vtáky a zvyšujú účty za elektrinu.
Podľa štúdie profesora Edinburgskej univerzity Gordona Hughesa by vládny program veternej energie stál spotrebiteľa do konca desaťročia 120 miliárd libier, teda desaťnásobok výstavby plynových elektrární s rovnakým výkonom. Prechodom na vietor by sa pritom znížili emisie skleníkových plynov len o 2,8 %, pretože by ich museli podporovať záložnými plynovými zdrojmi.
„Británia predpokladá, že v najbližších rokoch budú medzi sebou navzájom súťažiť nízkoemisné technológie ako obnoviteľné zdroje, jadrová energia alebo zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého. Z toho dôvodu nemôžeme podporiť ciele pre obnoviteľné zdroje do roku 2030,“ uvádza sa v dokumente, ktorý unikol do médií. Nejaký cieľ pre rok 2030 by sa však mal podľa materiálu stanoviť, avšak malo by zrejme ísť o cieľ pre nízkoemisnú či bezemisnú energiu a nie len o OZE.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo