Británia by do roku 2040 mohla dovážať až 93 % objemu plynu
Británia teraz dováža asi polovicu objemu plynu. Ťažba z domácich ložísk sa ale znižuje a už nejakú dobu sa očakáva, že závislosť Británie na zahraničných dodávkach sa zvýši, uviedla agentúra Reuters.
National Grid zverejnila štyri scenáre možného vývoja. S nárastom dovozu plynu na 93 percent celkovej spotreby počíta variant takzvaného pomalého vývoja, ktorý pracuje s možnosťou slabého hospodárskeho rastu a s limitmi v prechode na obnoviteľné zdroje energie.
Podľa ďalšieho variantu, ktorý počíta so zámerom plniť dlhodobé ciele ochrany životného prostredia, vzrastie do roku 2040 dovoz zemného plynu na 90 % celkovej spotreby. Ak všetko zostane po starom, zvýši sa dovoz na 75 %.
Novou cestou pre dovoz plynu Ruska by mal byť aj plynovod Nord Stream 2 – jedným z partnerov je aj britský Shell.
Ak sa ale vláda zameria na zlepšenie dostupnosti domácich dodávok a uľahčí cestu nekonvenčným spôsobom získavanie plynu, dovoz suroviny do Británie do roku 2040 klesne, a to na 30 %. Podľa tohto scenára by ťažba bridlicového plynu v Británii mohla začať v roku 2021. Oproti tomu „zelený“ scenár počíta s tým, že do roku 2040 by sa tento plyn neťažil.
Všetky scenáre potom rátajú s poklesom dopytu po zemnom plyne, a to až o 31 %. Vláda sa podľa nich tiež bude naďalej držať svojho sľubu, že do roku 2025 zavrie všetky zostávajúce uhoľné elektrárne.
Navyše podľa správy National Grid sa v Británii ani pri najzelenšom scenári nepodarí naplniť cieľ podielu pre obnoviteľné zdroje do roku 2020, ktorý si stanovila vo výške 15 %. Sektor OZE zasiahlo najmä obmedzovanie dotácií pre nové projekty. Najväčšie medzery majú Briti vo využívaní OZE v teplárenstve.
ČTK, energia.sk