OLO uvažuje, ako využiť v budúcnosti paru zo spaľovne odpadu
Konečné rozhodnutie bude podľa neho závisieť ale od mesta a mestských poslancov. „Ja si nemyslím, že je potreba stavať novú spaľovňu, ale zefektívniť už existujúci proces,“ vysvetlil Cimerman. Otázka využitia pary je podľa jeho slov aktuálna aj preto, že v roku 2017 končí OLO dotačný titul na energiu. „Ak chceme ďalej mať dotovanú energiu, tak to budeme musieť vyriešiť spôsobom, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví uznal tento postup a aby sme spadli do takzvaného KVET-u,“ vysvetlil.
OLO na svojej webovej stránke uvádza, že pri zhodnocovaní odpadu v spaľovni sa vyrába teplo a elektrina. Teplo získané spálením odpadu sa využíva na výrobu pary. „Časť tepla vyrobeného pri spaľovaní odpadu sa využije pre vlastnú spotrebu technológie spaľovne – ohrev primárneho spaľovacieho vzduchu, ohrev a termické odplynenie napájacej vody, vykurovanie areálu spaľovne a zvyšok sa použije na výrobu elektriny,“ informuje spoločnosť. Časť elektriny vyrobenej pri spaľovaní odpadu je podľa OLO využitá pre pokrytie technologickej a netechnologickej vlastnej spotreby v areáli spaľovne a zvyšok je prostredníctvom podzemného káblového vedenia dodávaný do rozvodnej siete.
„V súčasnosti je reálny priemerný ročný spaľovací výkon spaľovne, vzhľadom na množstvo komunálneho odpadu vyprodukovaného v meste, asi 124.000 ton odpadu,“ uvádza mestská spoločnosť.
Copyright © TASR 2017