BP hrozí americkej vláde zastavením sanačných platieb
BP má pocit krivdy, píše nemecký Der Spiegel. Vysokopostavený manažér koncernu v New York Times kritizoval americký zákon, ktorým sa BP zakazuje hlboká morská ťažba. Firma varuje, že ak sa ustanovenia legislatívy začnú uplatňovať, bude pre ňu ťažké zohnať prostriedky na zaplatenie škôd spôsobených ropnou katastrofou v Mexickom zálive a pomocné programy.
Vedenie BP sa postavilo proti zákonu, ktorý koncom júla prešiel Kongresom a de facto sa týka britského koncernu. Legislatíva zakazuje hĺbenie nových vrtov tým spoločnostiam:
- ktorým na ropnom zariadení prišlo o život viac než 10 ľudí,
- ktoré za ostatných 7 rokov čelili sankciám za porušenie zákona o čistote vôd a ovzdušia vo výške 10 mil. dolárov (7,79 mil. eur) a viac,
- ktorých zámerné alebo opakované porušovanie predpisov týkajúcich sa bezpečnosti práce je 5-násobne vyššie než priemer v odvetví.
Aj keď nová legislatíva konkrétne nespomína BP, je zjavné, že mieri predovšetkým na britský koncern, keďže iná firma uvedené kritériá „nespĺňa“. BP varuje, že takýto zákaz výrazne oslabí finančnú silu firmy: „Bude pre nás veľmi ťažké financovať programy odškodnenia,“ uviedol výkonný viceprezident BP America David Nagle.
Otvorenú hrozbu BP odmietol kalifornský demokrat George Miller, ktorý stojí za legislatívnou iniciatívou. Uviedol, že je veľmi rizikové opäť firme dovoliť ťažiť v Mexickom zálive. Britský koncern spôsobil niekoľko katastrof a nikdy sa z nich nepoučil a nezmenil svoje správanie, pripomenul Miller, čím narážal na výbuch rafinérie BP v Texas City v roku 2005, ktorý vyvolal v USA ostrú kritiku koncernu. „BP nemôže nikomu nič vyčítať, iba sebe.“
Ekologickú katastrofu v Mexickom zálive spôsobil výbuch ropnej plošiny BP Deepwater Horizon 20. apríla 2010, pri ktorom prišlo o život 11 ľudí. Do mora sa následne počas dvoch mesiacov vylialo 780 mil. litrov ropy. Podľa vlastných slov, ropná katastrofa doteraz BP stála 8 mld. dolárov, uzatvoril Der Spiegel.
TASR, energia