Bojuje BP o prežitie?
Bližšia košeľa ako kabát. V týchto dňoch sa ukáže, či je pre amerických kongresmanov tou košeľou Mexický záliv alebo slobodné podnikanie BP v amerických vodách. Demokrati prišli s návrhom zákona, ktorý je de facto nastavený tak, aby sa dalo BP zakázať rozširovanie jej ťažobných kapacít na 7 rokov.
Slovami kongresmana Millera, BP sa spreneverila imidžu zodpovednej firmy, ak najskôr zľahčovala situáciu, potom klamala o číslach a v konečnom dôsledku nevedela za viac ako dva mesiace prísť s riešením, ktoré by zastavilo únik ropy. Dokonca aj peniaze na sanáciu škôd vyčlenila oneskorene a pod rastúcim medzinárodným tlakom.
Únik ropy sa našťastie podarilo zastaviť, no vrt na konečné zapečatenie ešte len čaká. To však sebavedomiu BP viditeľne postačuje: Namiesto toho, aby pokorne prijala následky za exemplárne zlyhanie, ktoré sú mimochodom ešte mierne, začína k americkým zákonodarcom vystierať hroziaci prst. Podľa firmy, 7-ročný zákaz rozširovania jej ťažobných aktivít poškodí zamestnanosť a podkope energetickú bezpečnosť USA. Za hospodárske záujmy BP bojuje i Americká obchodná komora, ktorá používa ako argument energetickú sebestačnosť.
Vedenie BP asi zabudlo, že sloboda kráča ruka v ruke so zodpovednosťou za následky vlastných krokov. Veľa faktov naznačuje, že BP sa slobodne rozhodla maximalizovať svoj zisk na úkor bezpečnosti vrtu. Nech už bola prvotná príčina kolapsu Deepwater Horizon akákoľvek, existujú technológie, ktoré by v takých okamihoch dokázali ťažobný vrt automaticky uzavrieť. Zo slobodného rozhodnutia kompetentných sa však pred otvorením plošiny nezakúpili. Nuž teda, padni komu padni.
Ťažko zranený predátor sa stáva agresívnym. Možno i BP veľmi krváca, ak obklopená atmosférou Mexického zálivu hovorí, čo je pre energetickú bezpečnosť USA zlé a čo by bolo lepšie.