Bohuslav Sobotka: Energetická únia prinesie pre ČR väčšiu bezpečnosť dodávok
Projekt energetickej únie schválil v marci summit Európskej únie. Má zabezpečiť bezpečnú a lacnú energiu pre občanov i firmy, znížiť európsku závislosť na dovoze plynu z Ruska a posilniť európsku pozíciu pri rokovaní o energetických kontraktoch.
Okrem tejto témy rokoval Sobotka so Šefčovičom tiež o spolupráci ČR a EK v oblasti energetiky a o príprave českého predsedníctva visegrádskej skupine, ktorého sa Praha ujme od júla. Rokovania sa zúčastnil tiež šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, minister priemyslu a obchodu Jan Mládek a štátny tajomník pre európske záležitosti Tomáš Prouza.
Prouza na Pražskom európskom energetickom fóre povedal, že projekt spoločnej energetickej únie nemôže uspieť, pokiaľ nebudú platiť rovnaké pravidlá pre všetkých. „Každá krajina musí niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia,“ povedal Prouza. Poukázal na príklad Bulharska, ktoré podľa neho do svojej energetickej infraštruktúry v posledných rokoch prakticky neinvestovalo. „A ak je nejaká krajina v strategickom energetickom nebezpečenstve, je to práve Bulharsko,“ dodal Prouza.
Podľa Šefčoviča štáty juhovýchodnej Európy sa možno až príliš spoliehali na realizáciu plynovodov Nabucco a South Stream, ktoré sa neuskutočnili. „Myslím si, že sa nám ale podarilo zástupcov týchto krajín presvedčiť, že je potrebné zmeniť prístup,“ uviedol Šefčovič. Ako ďalej dodal, EK napríklad pripravuje dokument, ktorý by mal štátom juhovýchodnej Európy ukázať technické riešenie a schopnosť EK im finančne pomôcť, ako získať plyn do týchto krajín minimálne z troch zdrojov.
Mládek zdôraznil, že je potrebné, aby sa prelínala národná a európska debata o energii. Zopakoval, že Česko chce v nasledujúcich rokoch klásť dôraz na domáce zdroje energie. „Chceme zabezpečiť energetickú bezpečnosť krajiny a tam nechceme byť závislí na energii zo zahraničia,“ dodal Mládek.
Šefčovič dnes v Prahe začal sériu návštev hlavných miest krajín EÚ, kde chce debatovať o európskej energetike.
ČTK, energia.sk