Bioplynka spod Tatier očarila aj Brusel
Zľava: Ľubomír Vlačuha (TAMI), Zbigniew Kocur (Intech Slovakia), Lívia Vašáková (EK) a Ingrid Ludviková (EK) Foto: energia.sk/Michal Jesenič
Na Slovensku sú dnes v prevádzke desiatky bioplynových staníc. Výstavbu mnohých z nich v minulosti podnietil najmä štedrý systém výkupných cien elektriny. V prípade zdroja v Kežmarku bola motivácia investora odlišná. Tatranská mliekareň (TAMI) sa rozhodla postaviť bioplynovú stanicu, aby dosiahla väčšiu energetickú sebestačnosť. Partnerstvom s miestnymi družstevníkmi, ktorí sú hlavnými dodávateľmi vstupných surovín, sa zmenil lineárny produkčný systém na cyklický.
Inštalovaný výkon bioplynovej stanice v Kežmarku je takmer 1 MW, pričom ročne sa v nej vyrobí 7.570 MWh elektrickej energie. Tepelný výkon predstavuje 1.097 kW.
Integrované riešenie na mieru
Bioplynová stanica je prispôsobená potrebám mliekarne. Nachádza sa netradične v blízkosti družstva, odkiaľ pochádzajú tuhé a kvapalné zvyšky z poľnohospodárskej výroby. Bioplyn sa vyrába anaeróbnou fermentáciou a následne sa transportuje lokálnym plynovodom s dĺžkou 700 metrov do prevádzky mliekarne, kde sa nachádza kogeneračná jednotka.
Po fermentácii vzniká tzv. digestát, ktorý využívajú poľnohospodári ako hnojivo na poliach. Vedľajší produkt po výrobe sa tak zmysluplne zhodnocuje, čím sa vlastne uzatvára surovinový cyklus
Dôvodom nekonvenčného riešenia, kde kogeneračná jednotka nie je situovaná v priestoroch bioplynky, bola snaha dosiahnuť maximálnu efektívnosť. „Výroba tepla a elektriny v mieste spotreby prináša efekt maximálnej účinnosti. Ten sa blíži až k 90 %,“ uviedol pre energia.sk Zbigniew Kocur, generálny riaditeľ Intech Slovakia, ktorá projekt bioplynovej stanice navrhla a vybudovala.
Bioplynová stanica TAMI v tatranskom prostredí. Foto: Intech Slovakia
Proces optimalizácie výroby bude pokračovať aj v budúcnosti. Cieľom je dosiahnuť, aby sa využitie bioplynu zvyšovalo a prevádzka kotlov na zemný plyn sa tak zredukovala na minimum.
Počas plného výkonu dokáže bioplynová stanica zabezpečiť takmer 80 % spotreby elektriny v mliekarni. Obrovským benefitom je teplo získané procesom kogenerácie, ktoré podnik v plnej miere využíva.
Teplo sa vyrába na viacerých technologických úrovniach. Prvým z nich je teplo vo forme horúcej vody, ktoré vzniká spaľovaním bioplynu v procese kogenerácie a v praxi je tak výstupom z chladenia motora. Ďalšie teplo vzniká vo forme technologickej pary, ktorá nie je v prípade podobných technológií štandardom. „Para je výstupom z transformácie energie obsiahnutej v spalinách kogeneračnej jednotky,“ vysvetlil ďalej Kocur.
Investícia bez príspevku EÚ
Tatranská mliekareň investovala do projektu 4 milióny eur. Podľa výkonného riaditeľa TAMI Ľubomíra Vlačuhu pochádza investícia výhradne zo súkromných zdrojov, pričom očakávaná návratnosť celého projektu je zhruba 10 rokov.
© energia.sk