Berlín dnes oficiálne schválil odklon od jadra
Nemecký vládny kabinet dnes schválil plán zrýchleného ústupu od jadrovej energie. Presný harmonogram zatvárania elektrární a prípadné ponechanie časti kapacít v pohotovostnom režime v záujme bezpečnosti dodávok energií budú predmetom rokovaní vládnych kresťanských demokratov a koaličných liberálov. Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vládne zdroje.
Kancelárka Angela Merkelová sa v piatok (3.6.) dohodla s premiérmi spolkových štátov na ústupe od jadrovej energiea zároveň potvrdila plán zdvojnásobenia produkcie energií z obnoviteľných zdrojov na 35 % do roku 2020. Nukleárna energia zodpovedala minulý rok v Nemecku za 23 % celkovej produkcie elektriny. Najväčšia európska ekonomika v súčasnosti získava 17 % elektrickej energie z vodných, veterných a solárnych elektrární.
Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná marcovým zemetrasením a tsunami. Vláda kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov. Zmeny v energetickej stratégii musia potvrdiť obe komory federálneho parlamentu, ktoré sa budú nimi zaoberať po letnej prestávke v júli.
Nemecko bývalo doteraz čistým vývozcom elektrickej energie. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) môže ukončenie jadrového programu v spolkovej republike vytlačiť ceny elektriny nahor a ovplyvniť energetickú politiku a bezpečnosť dodávok elektriny v iných štátoch. Nobuo Tanaku z IEA pripomína, že Nemecko je prepojené s energetickými sieťami a trhmi v susedných krajinách. Rozhodnutie Berlína, že sa vzdá elektriny z jadra môže viesť nielen k zdraženiu energie, ale aj kvót na emisie oxidu uhličitého v Európe.
SITA, TASR, energia