Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrovy protest Nemecko - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
jadrový protest Nemecko Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
6. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Berlín dnes oficiálne schválil odklon od jadra

Nemecký vládny kabinet dnes schválil plán zrýchleného ústupu od jadrovej energie. Presný harmonogram zatvárania elektrární a prípadné ponechanie časti kapacít v pohotovostnom režime v záujme bezpečnosti dodávok energií budú predmetom rokovaní vládnych kresťanských demokratov a koaličných liberálov. Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vládne zdroje.

Kancelárka Angela Merkelová sa v piatok (3.6.)  dohodla s premiérmi spolkových štátov na ústupe od jadrovej energiea zároveň potvrdila plán zdvojnásobenia produkcie energií z obnoviteľných zdrojov na 35 % do roku 2020. Nukleárna energia zodpovedala minulý rok v Nemecku za 23 % celkovej produkcie elektriny. Najväčšia európska ekonomika v súčasnosti získava 17 % elektrickej energie z vodných, veterných a solárnych elektrární.

Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná marcovým zemetrasením a tsunami. Vláda kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov. Zmeny v energetickej stratégii musia potvrdiť obe komory federálneho parlamentu, ktoré sa budú nimi zaoberať po letnej prestávke v júli.

Nemecko bývalo doteraz čistým vývozcom elektrickej energie. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) môže ukončenie jadrového programu v spolkovej republike vytlačiť ceny elektriny nahor a ovplyvniť energetickú politiku a bezpečnosť dodávok elektriny v iných štátoch. Nobuo Tanaku z IEA pripomína, že Nemecko je prepojené s energetickými sieťami a trhmi v susedných krajinách. Rozhodnutie Berlína, že sa vzdá elektriny z jadra môže viesť nielen k zdraženiu energie, ale aj kvót na emisie oxidu uhličitého v Európe.

SITA, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.