Berlín a spolkové krajiny sa dohodli na reforme podpory zelenej energie v Nemecku
Na pevnine bude možné od roku 2017 ročne inštalovať veterné elektrárne s inštalovaným výkonom maximálne 2,8 GW, čo je zhruba tisíc veterných turbín. Zvláštne obmedzenie bude platiť pre severné Nemecko, kde vznikajú veterné elektrárne najrýchlejšie. Kvôli nedostatočnej infraštruktúre ale vznikajú problémy pri prenose elektriny z týchto zdrojov do miest s najväčšou spotrebou na juhu Nemecka, čo viedlo v minulosti aj k preťažovaniu prenosových sústav okolitých krajín, vrátane Slovenska.
Inštalácia nových fotovoltických zdrojov má byť obmedzená limitom 600 MW ročne. Merkelová sa s premiérmi krajín nedohodla na limite pre nové zariadenia na výrobu elektriny z biomasy, kde narazila na odpor Bavorska. Otázniky zostali taktiež nad budúcim rozvojom veternej energie na mori.
Dohoda taktiež od budúceho roka zmení systém financovania obnoviteľných zdrojov. Pre nové elektrárne už nebudú vypisované garantované výkupné ceny elektriny na 20 rokov, ale prejde sa na systém trhových aukcií. Kto bude po štáte požadovať najmenšiu podporu na prevádzku svojho zariadenia, ten dostane povolenie k jeho uvedeniu do prevádzky.
Obmedzenie podpory sa netýka malých zdrojov energie s inštalovaným výkonom do 750 kW, čo sú predovšetkým fotovoltické panely na strechách rodinných domov. Minister hospodárstva Sigmar Gabriel uviedol, že pre tieto zdroje sa bude podpora aj v budúcnosti vypisovať podľa doterajších pravidiel.
Veľkorysá podpora zelených zdrojov viedla k prudkej expanzii veterných a fotovoltických zariadení. To ale v najväčšej európskej ekonomike prudko zvýšilo náklady na energiu, pretože nové zdroje stlačili dole burzové ceny elektriny. Tým vzrástol aj rozdiel medzi reálnou a garantovanou cenou elektriny, ktorú doplácajú spotrebitelia. Tí teraz platia v rámci koncovej ceny elektriny 6,25 eurocenta za kilowatthodinu (kWh) na podporu obnoviteľných zdrojov, v roku 2010 to ešte bolo 2,05 eurocenta za kWh. Pre priemernú domácnosť znamená podpora obnoviteľných zdrojov dodatočné náklady 300 eur ročne.
Súhlas spolkových krajín je podmienkou pre reformu podpory obnoviteľných zdrojov. Vláda dúfa, že bude môcť schváliť návrhy v nasledujúcich týždňoch, aby nové pravidlá platili už na budúci rok.
ČTK, energia.sk