Benedikt XVI: Prvý pápež s ekologickým zmýšľaním?
Foto: TASR/AP Photo/Gregorio Borgia
Environmentálne problémy našej doby reflektuje aj publikačná činnosť Josepha Ratzingera. V roku 2009 vyšlo súhrnné dielo Desať prikázaní pre životné prostredie. Kniha je súborom kľúčových vyjadrení Benedikta XVI v otázke environmentálnej spravodlivosti. Len minulý rok sa na pulty kníhkupectiev dostal ďalší titul s názvom Životné prostredie. Vysvetľuje v nej význam ľudského pokroku v previazanosti na obmedzenosť zdrojov našej planéty, informuje The Huffington Post. Nemecký rodák sa zamýšľa aj nad klimatickými zmenami, či prepojením medzi vedou a prírodou.
„Ochrana životného prostredia, propagácia udržateľného rozvoja a špeciálne problematika klimatických zmien sú otázkami vážneho znepokojenia celého ľudského spoločenstva. Vedecký výskum dokazuje, že ľudské konanie v každom mieste a regióne môže mať celosvetové dôsledky,“ predniesol vo svojom prejave pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru 2007, ktorého prepis je súčasťou spomínanej publikácie.
Vatikán počas úradovania Benedikta XVI oznámil, že do roku 2020 bude 20 % elektrickej energie v najmenšom štáte sveta pochádzať z obnoviteľných zdrojov. V roku 2008 sa inštalovali na strechu hlavného auditória fotovoltaické panely. O rok neskôr sa vo Vatikáne začala využívať solárna chladiaca jednotka v miestnej samoobslužnej reštaurácii.
V roku 2011 Svätý otec vyzval talianskych študentov, aby sa stali ochrancami prírody a pokračovali tak v ceste Svätého Františka z Assisi, patróna ekológie. „Dnes je zrejmé viac, ako kedykoľvek predtým, že naša úcta k životnému prostrediu musí prameniť z poznania hodnoty človeka a jeho nedotknuteľnosti v každej forme i čase nášho života,“ predniesol vo svojom príhovore.
„Úcta k človeku a úcta k prírode sú jedno a to isté. Obidve hodnoty ale môžu rásť a objaviť svoju veľkosť, ak v ľudskej bytosti i v prírode dokážeme nájsť úctu k Stvoriteľovi a jeho dielu. Drahí mladí ľudia, pevne verím, že v tejto veci vo vás nájdem spojencov a stanete sa ochrancami nášho života a stvorenia,“ vyhlásil pred dvoma rokmi pápež.
V roku 2009, tesne pred začatím klimatického summitu v Kodani, vyzval Benedikt XVI svetových lídrov, aby podporili spoločný pokrok, ktorý bude založený na ľudskej dôstojnosti a všeobecnom dobre. Po tom, čo konferencia v Dánsku skončila fiaskom, sa pápež vyjadril, že v súčasnej spoločnosti prevládajú egoistické a materialistické postoje. Poukázal pritom na globálnu finančnú krízu, ktorá je podľa neho dôkazom, že ľudstvo stratilo svoju cestu, píše The Guardian.
Foto: Enel
Za symbolický krok sa dá považovať aj to, že Svätý otec začal v minulom roku využívať elektrické auto. Vozidlo s nulovými emisiami darovala Benediktovi XVI francúzska automobilka, ktorá ho špeciálne prispôsobila jeho potrebám. Pápež ho mal využívať na vychádzky po záhradách a okolí letného sídla v Castel Gandolfo, asi 30 kilometrov juhovýchodne od Ríma.
Renault Kangoo Maxi s bielou farbou karosérie a pápežskými erbmi na dverách automobilu poháňa elektromotor s výkonom 4 kW/60k, ktorý čerpá energiu z lítiovo-ionových akumulátorových batérií. Priemerný dojazd elektrického auta je až 170 km.
Pri tejto príležitosti bolo v meste Vatikán a v Castel Gandolfo osadených celkovo osem dobíjacích staníc spoločnosti Enel. Jedna nabíjacia stanica, pred Aulou Pavla VI., je k dispozícii aj pre zamestnancov a návštevníkov Vatikánu. Okrem pápeža získala auto na elektrický pohon aj vatikánska polícia. Hovorca Vatikánu ale uviedol, že elektromobil nenahradí známy „papamobil“, ktorý pápež využíva počas zahraničných ciest. Dôvodom je jednak menšia bezpečnosť ekologického auta ako aj to, čo bráni širšiemu rozvoju elektromobility vo svete – nepostačujúca infraštruktúra nabíjacích staníc v ostatných krajinách.
© energia.sk