Belgicko uzavrelo poslednú uhoľnú elektráreň
Belgicko sa stalo už siedmou krajinou v rámci EÚ, ktorá dala definitívne zbohom spaľovaniu uhlia. V časoch najväčšej slávy v roku 1994 elektráreň Langerlo vyrábala 27 % všetkej elektriny v krajine. Nachádza sa v meste Genk vo Flámskom regióne v provincii Limbursko. Počas prevádzky mal zdroj, ktorý prevádzkovateľa nemecká energetická skupina E.ON, inštalovaný výkon 556 MW.
Ukončenie výroby v Langerlo bude mať okamžitý vplyv na životné prostredie. Podľa mimovládnej organizácie CAN Europe sa ročné emisie oxidu uhličitého v Belgicku znížia o takmer 2 milióny ton, čo je viac než 1 % celkových emisií v krajine.
Skupina E.ON chcela pôvodne prestavať Langerlo na spaľovanie biomasy s inštalovaným výkonom 400 MW. Neskôr zo svojho biznis plánu ustúpila a vlani sa rozhodla dosluhujúcu elektráreň odpredať firme German Pellets, jednému z najväčších producentov drevených peliet, ktorý bude prestavbu zdroja realizovať.
Jadro stále dominuje
Belgicko chce do budúcnosti zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie. V súčasnosti sa najviac elektriny v krajine vyrobí z jadra, ktoré sa vláda po havárii vo Fukušime rozhodla postupe vyradiť do roku 2025. O problémových belgických reaktorov sme písali tu a tu.
Podľa údajov prevádzkovateľa belgickej prenosovej sústavy spoločnosti Elia sa v roku 2014 vyrobilo v tamojších atómkach vyše 57 % elektriny, nasleduje plyn, biopalivá a OZE. Uhlie predvlani tvorilo 6 % z produkcie. Belgicko je však silne závislé na dovoze elektriny z iných štátov, najmä z Francúzska.
Odklonom od uhlia sa Belgicko pripojilo k Cypru, Estónsku, Luxembursku, Lotyšsku, Litve a Malte. Ďalšími štátmi bez uhoľného zdroja by sa mohli stať v roku 2020 Portugalsko, o päť rokov neskôr Veľká Británia i Rakúsko a koncom dekády aj Fínsko.
V ostatných krajinách to ale také jednoduché nebude. Uhlie má vďaka nízkej cene paliva v Európe stále významné postavenie. Dominuje v energetickom mixe Poľska (85 %), ale aj Nemecka (40 %), ktoré sa zaviazalo uzavrieť jadrové zdroje a prejsť na OZE.
Uhlie na Slovensku
Na Slovensku pokrývajú tepelné elektrárne asi 18 % produkcie elektriny. Veľká časť uhlia pochádza z domácich zdrojov a spaľuje sa v Novákoch, do Vojan sa uhlie dováža zo zahraničia. Pri výrobe a dodávke elektriny z domáceho lignitu sa uplatňuje všeobecný hospodársky záujem, ktorí dotujú spotrebitelia vo svojich faktúrach za elektrinu.Podľa rozhodnutia MHSR zo septembra 2015 by sa tak malo diať až do roku 2030.
© energia.sk