Bavorsko spochybňuje bezpečnosť nových blokov Temelína
Správa o dôsledkoch dostavby jadrovej elektrárne v Temelíne je podľa bavorských úradov nedostatočná. Nevyplýva z nej, či budú nové bloky vybavené technicky vyhovujúcimi ochrannými púzdrami. Bavorský minister životného prostredia Markus Söder vyzval svojho spolkového kolegu Norberta Röttgena zaujať rovnaký postoj.
Bavorsko a Sasko mali dva mesiace na preštudovanie analýzy. Odborný posudok o dôsledkoch výstavby juhočeskej elektrárne bol otvorený pripomienkam zákonodarcom v auguste a septembri tohto roku. Preklad viac než šesťstostranového dokumentu bol k dispozícii tiež na internete a množstve verejných miest v oboch spolkových krajinách.
Záujem o štúdiu v radoch verejnosti bol relatívne malý. V Bavorsku prišli nahliadnuť k posudku iba traja ľudia. Na verejných úradoch v prihraničných regiónoch sa o štúdiu zaujímalo 157 ľudí a dve školské triedy. Bavorské ministerstvo životného prostredia eviduje celkovo 19 písomných námietok od nemeckých občanov. Webové stránky s textom štúdie zaznamenali počas dvoch mesiacov 2 tis. pripojení.
Pre porovnanie, v Rakúsku je nesúhlas s rozšírením Temelína podstatne silnejší. Len do tridsaťdňovej protestnej akcie na internete sa zapojilo viac než 5 tis. ľudí.
Česká elektrárenská spoločnosť ČEZ plánuje postaviť v Temelíne ďalšie dva jadrové reaktory. Ich výkon má dosiahnuť 2 tis. MW. ČEZ ráta s ich uvedením do prevádzky v roku 2020.
ČTK, energia