Bavori sa údajne nezaujímajú o ekologickú štúdiu k Temelínu
„Expertný posudok je veľmi odborný, s takmer 1.500 stranami je navyše veľmi rozsiahly a pre normálnych občanov v podstate nezrozumiteľný,“ vysvetľuje si doterajší nulový dopyt po nahliadnutí do dokumentu Martin Scheidler z odboru životného prostredia mesta Weiden.
Preklad štúdie do nemčiny je sprístupnený na úradoch v 12 bavorských krajských mestách pozdĺž hranice s Českou republikou od 7. mája. Rovnakú možnosť na zoznámenie sa s posudkom majú aj obyvatelia druhej nemeckej spolkovej krajiny pri hraniciach s ČR, Saska. Do 18. júna môžu českému ministerstvu životného prostredia zasielať podnety a námietky. Túto možnosť už mali aj ostatní susedia Česka i české subjekty.
Hlavní odporcovia Temelína v Nemecku pochádzajú práve z Bavorska, ktorého hranica je od jadrovej elektrárne vzdialená približne 60 kilometrov. Okrem ekologických aktivistov sa plán českej vlády postaviť k existujúcim dvom blokom do roku 2025 ďalšie dva reaktory nepáči ani bavorskému ministerstvu životného prostredia.
„Naším cieľom je presvedčiť českú vládu, aby zmenila svoju energetickú koncepciu a vydala sa bavorskou cestou väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ vyhlásil krajinský minister Marcel Huber. Nemecko sa vlani pod vplyvom havárie v japonskej atómovej elektrárni Fukušima rozhodlo postupne odstaviť všetky svoje jadrové prevádzky a nahradiť ich zdrojmi využívajúcimi fosílne palivá, vietor alebo slnko.
V snahe o čo najväčšiu transparentnosť ponúkol český premiér Petr Nečas nemeckej i rakúskej strane aj verejné diskusie s občanmi o vplyvoch dostavby elektrárne v Temelíne na životné prostredie. Stredajšia diskusia s tradične protiatómovo orientovanými Rakúšanmi však prilákala len niekoľko desiatok záujemcov. Tamojšie protijadrové spolky podujatie ignorovali.
Zdroj: ČTK, energia