Barel WTI zdražel na v New Yorku na 100,96 USD
Barel severomorskej ropy Brent sa v piatok predával po 109,68 USD a v priebehu dňa zdražel o 97 centov.
Ropa začala rásť v piatok po tom, ako americká vláda oznámila, že v novembri klesla miera nezamestnanosti v krajine z októbrových 9 % na 8,6 % a bola najnižšia od marca 2009.
Rast zamestnanosti v Spojených štátoch bol len jednou z dobrých správ, ktoré prišli tento týždeň z Washingtonu. V novembri sa zvýšila aktivita priemyslu a dosiahla najvyššiu úroveň za posledných sedem mesiacov. Rastú tržby maloobchodu a centrálna banka krajiny, Federálny rezervný systém (Fed), informovala, že ekonomika dosiahla vzostup vo väčšine amerických regiónov.
Fed a centrálne banky ďalších krajín poskytli úverovým ústavom veľký objem dolárov, aby mohli poskytovať peniaze podnikom na rozvíjanie ich činnosti. Viac dolárov v obehu na celom svete viedol k poklesu jeho kurzu voči iným svetovým menám, čo sa prejavilo aj v raste ceny ropy a iných komodít.
Rast ceny ropy súvisí aj so sprísnením embarga voči Iránu, ktorý je tretím najväčším exportérom komodity. Denne jej dodáva na svetový trh 2,2 milióna barelov. Z nich po 20 % kupujú Čína, Japonsko a India a členovia EÚ z nich importujú 18 %.
Obchodníci však nespúšťajú oči z vývoja v eurozóne, v ktorej vysoké štátne dlhy niektorých jej členov vyvolávajú obavy z recesie. Možnosti jej odvrátenia budú vedieť odhadnúť experti po summite lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň.
Informovala o tom agentúra AP.
(1 EUR = 1,3511 USD)
Copyright © TASR 2011