Atómový zákon sa zmení
Najvýznamnejšou zmenou v návrhu novej podoby zákona č. 541/2004 je požiadavka na pravidelné špecifické tematické partnerské hodnotenia jadrovej bezpečnosti zariadení členských štátov Euratomu. Jeho výsledkom má byť vypracovanie národných akčných plánov a vlastných vnútroštátnych hodnotení, ktorých úlohou by malo byť riešenie partikulárnych nedostatkov zistených v oblasti jadrovej bezpečnosti zariadení.
To si vyžiada navýšenie výdavkov Úradu jadrového dozoru približne o 60 tisíc eur periodicky raz za šesť rokov. Z pohľadu firiem (Slovenské elektrárne, JAVYS a výhľadovo v horizonte 10 rokov aj JESS) sa im administratívne náklady potrebné na vypracovanie správy a jej predloženie zvýšia len minimálne – asi o +72 eur na jedného podnikateľa ročne.
Má sa tiež posilniť postavenie ÚJD a zvýšiť transparentnosť pri jeho rozhodovaní s cieľom poskytnúť verejnosti príležitosť zúčastňovať sa vybraných fáz rozhodovacieho procesu týkajúceho sa jadrových zariadení. Pri sprístupňovaní dokumentácie obsahujúcej citlivé informácie podľa atómového zákona sa však má prihliadať na nadradené záujmy, ktorými sú typicky bezpečnostné záujmy.
ÚJD tým reaguje predovšetkým na závery nálezu Výboru pre súlad s Aarhuským dohovorom vo veci ACCC 2013/89/Slovakia, ktorý posudzoval sťažnosť environmentálnych organizácií Greenpeace Slovensko a Priatelia Zeme v Rakúsku.
V súlade so zákonom o e-Governmente sa vybrané žiadosti na ÚJD budú môcť podávať aj elektronicky.
Novela namiesto nového zákona
Poslednou veľkou legislatívnou zmenou v oblasti jadrovej energetiky bol nový zákono občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu z marca 2015.
Aktuálna novela atómového zákona má zaistiť úplnú transpozíciu smernice Rady 2014/87/Euratom a transpozíciu vybraných ustanovení smernice Rady 2013/59/Euratom.
ÚJD pritom už začiatkom minulého roka hovoril o predložení nového atómového zákona, ktorý mal zohľadniť aj ďalšie odporúčania a skúsenosti z praxe. Kvôli veľkému množstvu pripomienok, ktoré na jar vzniesli subjekty oslovené v rámci konzultácie, a vzhľadom na časovú tieseň vyplývajúcu zo stanovených termínov pre transpozíciu európskych smerníc sa napokon úrad rozhodol len pre výlučné prebratie ustanovení relevantných smerníc do právneho poriadku SR. Pri oneskorení transpozície by nám totiž hrozil infringement.
Jadrový úrad predpokladá účinnosť novej podoby atómového zákona od 1. augusta 2017. Odvtedy by mala platiť aj novela vyhlášky o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie, ktorej návrh už ÚJD tiež zverejnil.
Do predchádzajúcich konzultácii sa zatiaľ zapojili hlavne firmy pôsobiace v jadrovej energetike, samosprávy ani mimovládky sa zatiaľ nevyjadrili. Všetky zainteresované subjekty aj verejnosť sa môžu zapojiť do medzirezortného pripomienkového konania, ktoré trvá do 6. októbra 2016.
© energia.sk