Atómová elektráreň Bohunice V2 má nový systém varovania
Systém sa skladá z hlavného a záložného riadiaceho centra, 330 sirén a 950 zvolávacích prijímačov vo vzdialenosti 21 kilometrov od elektrárne. Podľa slov Petra Marčáka zo spoločnosti Telegrafia je najväčšou výhodou nového systému schopnosť pracovať aj pri výpadku elektrickej energie a telekomunikačných sietí. „Systém VARVYR dokáže vďaka záložným zdrojom fungovať až 72 hodín bez dodávok elektriny zo siete. Jeho výhodou je aj skutočnosť, že zvuk sirén sa dá doplniť aj o slovné hlásenia, prostredníctvom ktorých je možné podať občanom všetky potrebné informácie,“ pokračoval Marčák.
Nový varovný systém v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice je navyše schopný autodiagnostiky, to znamená, že sám dokáže včas nájsť a následne hlásiť prípadné poruchy. „Musí byť absolútna istota, že keď k niečomu dôjde a niekto stlačí tlačidlo, tak tá siréna urobí to, čo má. Zahúka a povie to, čo má. Umožňuje teda prehrávať signály z vnútornej digitálnej pamäte a okrem toho možno prehrávať rôzne správy. Je možné, aby aj starostovia vstupovali do sirény lokálne, cez mikrofón a mohli tak obyvateľov obce varovať aj pred inými mimoriadnymi situáciami, ako sú požiare či povodne. Je to prepojené aj na štátny varovný systém a štát môže vstupovať do týchto sirén prostredníctvom Slovenského rozhlasu,“ vysvetlil Marčák.
Slovenské elektrárne investovali do nového systému varovania 11 miliónov eur. Nová technológia má oveľa viac funkcií ako pôvodný systém, v ktorom dokázali sirény vydávať iba stály alebo kolísavý tón. Podľa Molnára sa dnes už nemôže opakovať situácia zo 17. augusta 2011, kedy falošný poplach bez akéhokoľvek vysvetlenia vydesil ľudí z celého regiónu.
Copyright © TASR 2012