ASEP žiada ÚRSO o zníženie ceny elektriny pre odberateľov
Podniky združené v Asociácii strojárskeho a elektrotechnického priemyslu (ASEP) žiadajú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby zistenia o výrobe elektriny z fotovoltiky bezodkladne preniesol do zníženia ceny elektriny pre odberateľov. ÚRSO v úvode týždňa zverejnil informáciu, že výroba elektriny z fotovoltických elektrární nedosiahla plánovanú výšku a je nižšia približne o 25 %. „Slovensko má jednu z najvyšších cien elektrickej energie v Európe, čo významne zhoršuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Ak existuje priestor na je zníženie, ÚRSO by mal okamžite konať,“ vyhlásil viceprezident ASEP Norbert Brath.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v pondelok informoval, že stále pri kontrolách zisťuje podvody pri slnečných elektrárňach. Regulačný úrad postúpil na Generálnu prokuratúru SR doposiaľ už celkom 50 podaní, ktoré v objeme inštalovanej fotovoltickej elektriny predstavujú výkon viac ako 50 megawattov. „Počas kontroly sa v podnikateľských subjektoch zistili porušenia zákona, na základe ktorých v rámci kompetencií úradu nebudú vydané rozhodnutia o cene. Zistili sa aj porušenia zákona, ktoré boli nad rámec kompetencií úradu,“ informoval regulačný úrad.
Celkový inštalovaný výkon všetkých fotovoltických zdrojov mal dosiahnuť 478 megawattov (MW). Nižšia výroba elektriny zo slnečných elektrární by sa mohla podľa regulátora prejaviť v znížení tarify za prevádzkovanie systému asi o 12 %, čo by znamenalo pokles koncovej ceny elektriny približne o 1,5 %. „Okamžité zníženie ceny elektriny o 1,5 % by neprinieslo badateľný efekt v platbách spotrebiteľov za elektrinu. Sme presvedčení, že bude výhodnejšie uplatniť znížený vplyv tarify za prevádzkovanie systému pri tvorbe ceny elektriny od 1. januára 2012,“ konštatoval regulačný úrad, ktorý predpokladá v budúcom roku výraznejší pokles koncovej ceny elektriny pre domácnosti.
Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu združuje spoločnosti pôsobiace v sektore strojárskeho a elektrotechnického priemyslu.
Zdroj: (c) SITA