Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Analytik: Zdražovanie pohonných látok by sa mohlo v najbližších dňoch zastaviť

Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku v uplynulých dvoch týždňoch vzrástli. Podľa údajov Európskej komisie benzín zdražel od polovice augusta o 0,036 eura na 1,227 eura za liter. Cena nafty sa zvýšila o 0,041 eura na 1,061 eura za liter.

„V porovnaní s okolitými štátmi sú slovenské ceny benzínu pomerne vysoké. Nafta je porovnateľne drahá oproti susedným krajinám,“ zhodnotil ekonóm. Pri cestách na dovolenku je preto podľa neho dobré natankovať na Slovensku a v Českej republike, ak vodiči cestujú do západnej Európy. „Naopak, ak pôjdu do Bulharska, tak sa nemusia báť natankovať pohonné látky tam, keďže Bulharsko má najnižšie ceny z celej Európskej únie. Lacný benzín je aj v Maďarsku,“ priblížil Tomčiak.

Vývoj na trhu s ropou by v najbližšom období mohlo ovplyvniť zasadnutie kartelu OPEC, ktoré má byť koncom septembra. „Pre cenu ropy sú podporou špekulácie o tom, že sa na zasadnutí dohovorí zmrazenie rastu ťažby tejto suroviny. Saudská Arábia aj Rusko naznačili, že sú pripravené diskutovať. Aj samotný Vladimir Putin už povedal, že zmrazenie ťažby by bolo výhodné,“ skonštatoval ekonóm s tým, že Rusko potrebuje cenu ropy aspoň na úrovni 60 až 65 dolárov za barel (159 litrov), inak bude dosahovať rozsiahly rozpočtový deficit. „Irán tiež potvrdil, že sa na zasadnutí zúčastní, avšak ohľadom programu diskusie sa krajina nevyjadrila,“ doplnil Tomčiak.

Na cenu bude vplývať aj vývoj v Číne. „V krajine pokračuje pokles produkcie energetických surovín,“ uviedol Tomčiak. Na konci augusta sa cena ropy pritom výrazne prepadla. Príčinou bolo podľa Finlordu zvýšenie zásob v USA na dvojmesačné maximum. „Ťažba v USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete, postupne klesá. Pokles domácej produkcie je ale vykompenzovaný dovozom ropy, ktorý vzrástol na štvorročné maximum. Zdá sa, že taktika kartelu OPEC vychádza a svet sa opäť stáva závislejší od jeho ropy,“ dodal.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.