Analýza účasti Slovenskej republiky v 7. rámcovom programe
Od roku 2007 do júna roku 2012 vyhlásila Európska komisia celkovo 293 výziev, do ktorých bolo podaných 84.633 žiadostí s celkovou výškou požadovaného príspevku EK 137,09 mld Eur. Podporených však bolo len 15.523 projektov s celkovým počtom 82.711 účastníkov s príspevkom EK 26,57 mld. Eur. Slovenská republika dosiahla úroveň 344 účastí a príspevok EK bol 46,9 mil. Eur. To nás v absolútnom porovnaní zaradilo na 23. miesto medzi krajinami EÚ.
Základné zistenia analýzy:
- Slovenská republika značne zaostáva za svojimi možnosťami v účasti v 7.RP, a to tak z hľadiska ekonomických, ako aj výskumných možností. Náš výskum disponuje kapacitou, ktorá umožňuje zvýšiť účasť minimálne o jednu tretinu oproti súčasnosti.
- Do projektov 7.RP sa zapája pomerne obmedzený okruh slovenských vedcov.
- Vplyv na našu účasť má najmä nízke národné financovanie výskumu, vývoja a inovácií a neúmerná administratívna náročnosť a byrokracia pri implementácií štrukturálnych fondov EÚ.
- Príležitosti, ktoré poskytuje 7.RP v najväčšej miere využívajú firmy. Naopak veľmi slabé zapojenie majú univerzity.
- Najúspešnejšou slovenskou organizáciou je Slovenská akadémia vied, najúspešnejšou univerzitou je Technická univerzita v Košiciach a najúspešnejšou firmou Ardaco, a.s.
- Najviac projektov ako aj najväčší finančný príspevok EK získali vedci z Bratislavského kraja.
- Ak má byť Slovensko úspešné v európskom výskumnom priestore je potrebné nastaviť národné schémy (vrátane štrukturálnych fondov EÚ) komplementárne k Horizontu 2020.
- Nevyhnutné je tiež vytvoriť podporené mechanizmy zvyšujúce našu účasť v rámcových programoch (dofinancovanie, príprava projektov, podpora excelentného výskumu).
K téme
Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne: